آخرین مطالب

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی! معماری برتر - گردشگری

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی!

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - 

قصر آلکازار سویل (Royal Alcázar of Seville) که به قصر سویل نیز معروف است، به عنوان یکی از بناهای تاریخی و دیدنی در شهر سویل شناخته می شود و آوازه ای جهانی دارد. کاخ سلطنتی آلکازار، قصری منسوب به مردم شمال آفریقا است. در قصر آلکازار سویل سبک ‌های مختلف معماری همچون گوتیک (Gothic architecture)، باروک (Baroque) و مدجر (Mudéjar) به نمایش گذاشته می شود. قلعه‌ ی آلکازار سویل همان در واقع قلعه ‌ای بود که اولین خلیفه‌ ی اندلس آن را در قرن 10 میلادی بنا کرد.

البته این قلعه در زمانی که ساخته شد دقیقا به این شکل و صورت نبود و در طول تاریخ، تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. جالبی این قضیه این است که قلعه ای که امروزه شما آن را به عنوان قصر آلکازار سویل ممکن است از آن بازدید کنید و یا حتی عکس ها و فیلم هایش را ببینید، در زمان ساخت اصلا این شکلی نبوده و در طول تاریخ بارها تغییر کرده است و حتی ساخت بنایی که امروزه وجود دارد، به قرن 14 میلادی باز می ‌گردد.

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی!

در طراحی و ساخت این قصر مجلل از سبک‌ های معماری مختلفی استفاده شده که همانطور که گفتیم، گوتیک و باروک سرشناس ترین آن ها هستند اما در بنای این ساختمان می توان نقشی از طراحی اسلامی و رنسانس را نیز در این قصر مشاهده کرد.

اما به هر حال این قصر هر چه که هست آن را، بهترین نمونه سبک مدجر در سراسر کشور اسپانیا به شمار می ‌آورند. در این جا نیاز است تا کمی با مدجر و ریشه ی این کلمه آشنا شوید. مدجر ها، از مسلمانان مراکشی تبار اسپانیایی هستند که پس از یورش مسیحیان به اندلس آنجا را ترک نکرده و تحت سلطه ی آنان به زندگی خویش در اسپانیا ادامه دادند. برخلاف موریسکوها که روش خود را تغییر دادند، مدجر ها تا به آخر بر راه و روش خود مانده بودند.

حال مدجر در عین حال اشاره ای به سبکی از معماری و تزئینات ایبریایی به کار می ‌رود که در سده‌ های 12 تا 16 میلادی رواج داشت و اشکال هندسی آن کاملا از ذوق و فنون مراکشی های مدجر تأثیر گرفته بود. سبک مدجر، ترکیبی از عناصر اسلامی و مسیحیت به حساب می ‌آید و نتیجه ی کار، ساختمانی است که فقط می‌ توان آن را در اسپانیا و بخش ‌های محدودی از کشور پرتغال مشاهده کرد.

قصر

مدجران همانند مستعبران دیگر چون دو زبان عربی و اسپانیولی فرا گرفته بودند، در انتقال دانش و میراث اسلامی به مسیحیان کمک کردند. البته، چون مدجران که به آنان مدجن هم نیز گفته می شود، جایگاه اجتماعی مناسبی نداشتند از بُعد فرهنگی کمتر از مستعرِبان بر جامعه ی اسپانیایی تأثیر گذاشتند. در این دوره رهبران و بزرگان مسیحی در اسپانیا، رویکرد مثبتی به علوم اسلامی داشتند و این توجه ویژه به ویژه از سده ی 5 تا 11 میلادی به بعد اقدام های گسترده ‌ای را به منظور ترجمه و توسعه ی این علوم انجام دادند. یه قصر آلکازار سویل باز می گردیم. این بنای با شکوه در مرکز شهر سویل واقع شده است و در ابتدا قلعه ‌ای رومی بوده است. این قصر زمانی تغییر کاربر داد که اعراب، شهر سویل را در سال 712 میلادی فتح و این قلعه را به قصر تبدیل کردند. الحاقات و بازسازی‌ های این قصر تا قرن 19 میلادی ادامه داشتند و مجموعه ‌ای که امروزه در بازدیدها شاهد آن هستید، همه متعلق به قرن اخیر هستند.

قصر آلکازار سویل

وقتی فردیناند سوم کاستیل، کنترل شهر را در سال 1248 میلادی از مهاجمان پس گرفت و قصر آلکازار سویل به قصر سلطنتی تبدیل شد و بعدها پسر او، کاخ گوتیک را به این مکان اضافه و بعد از او پادشاه پیتر یکم در سال 1364 میلادی، کاخ مدجر را به آن اضافه کرد که شکوهمندترین ساختمان آلکازار محسوب می‌ شود. قصر سویل از همان ابتدا بسیار زیبا بود و بیشتر پادشاهان این قرن، آن را به عنوان محل زندگی خود انتخاب می ‌کردند.

از این تاریخ به بعد، بخش ‌های مختلفی به ساختمان اصلی این قصر اضافه شد و بعد از خرابی ‌هایی که زلزله ‌ی لیسبون در سال 1755 میلادی به بار آورد، آلکازار را نیز بازسازی کردند. پادشاهان کشور اسپانیا به مناسبت ‌های گوناگونی از این قصر کمک می ‌گرفتند. حتی پادشاه سابق اسپانیا یعنی خوآن کارلوس اول، مهمانی و شام عروسی دختر بزرگش را در قصر آلکازار سویل برگزار کرد. این بنا، قدیمی ‌ترین قصر سلطنتی در اروپا است که هنوز هم از آن استفاده می ‌شود و در سال 1987 میلادی به همراه کلیسای جامع سویل (Seville Cathedral) در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. و اما واژه ی خوش آوای آلکازار به چه معنا است؟

قصر آلکازار سویل | Royal Alcázar of Seville

آلکازار، کلمه‌ ای اسپانیایی است و آن را با قلعه‌ ی مستحکم مترادف می ‌دانند. ظاهراً این واژه از القصر در عربی گرفته شده که به معنی قلعه یا همان قصر می ‌باشد. امروزه هنوز هم در بسیاری از شهرهای این کشور هرگاه می ‌خواهند به کاخ ‌های قدیمی اسلامی یا قصرهای سلطنتی مربوط به دوره‌ ی حمله‌ ی قوم مورها به اسپانیا اشاره کنند و از کلمه‌ ی آلکازار کمک می‌ گیرند. ورودی قصر سویل یا همان آلکازار لکازاررا با نام دروازه‌ ی شیر (Puerta del León) می ‌شناسند و اگر به کاشی ‌کاری ‌های بالای طاق آن نگاه کنید، دلیل آن را متوجه می ‌شوید.

بعد از وارد شدن، سالن دادگستری (Sala de Justicia) را در سمت چپ خواهید دید که به دوران قصر اسلامی آن تعلق دارد و وزرای خلیفه در این مکان دور هم جمع می ‌شدند. کمی جلوتر در سمت راست، سرای تجارت (Casa de Contratación) قرار گرفته که ایزابلای یکم آن را در سال 1503 بنا کرد تا به تجارت با بخش‌ های جدیدی مانند قاره ی آمریکا بهبود ببخشد. بخشی که ایزابلای یکم و همسرش در آن با کریستف کلمب ملاقات کردند، بعدها به کلیسا تبدیل شد و امروزه می ‌توانید از آن بازدید کنید. این کاخ محل تولد دختر شاه فیلیپ پنجم و الیزابت فرانس یعنی ماریا آنتونیتا نیز می باشد.

قصر آلکازار

در این کاخ عهدنامه ی آتش بس جنگ میان انگلیس و اسپانیا امضا گردیده که به عهدنامه و پیمان سویل منصوب می باشد. این کاخ، 3 قسمت را در بر می ‌گیرد: اتاق گوتیک، کلیسا و اتاق تابلوهای فرش. 2 مورد اول در این قصر، کاشی‌ کاری ‌های زیبایی را شامل می‌ شوند و اتاق تابلوهای فرش آن را بعد از زلزله به طور کامل از نو بازسازی کردند اما، فرش ‌های آن متعلق به قرن 16 میلادی هستند. یکی از جالب ‌ترین بخش‌ های این قصر، سالن سفیران (Salon de los Embajadores) است که با گنبد، کاشی ‌کاری ‌ها و مجسمه ‌های چوبی زیبایش شناخته می‌ شود و نمونه‌ ی زیبایی از طاق نعل اسبی را به نمایش می ‌گذارد. قصر سویل، چندین باغ تماشایی دارد که از ترکیب سبک ‌های باغبانی فرانسوی، رنسانس و عربی برای طراحی آن‌ ها کمک گرفته ‌اند.

اولین باغ این مکان، باغ برکه (Garden of the Pond) نام دارد و مشخص ‌ترین ویژگی آن، مجسمه ‌ی کوچک پیام ‌رسان خدایان، یعنی مرکوری می ‌باشد. با توجه به وسعت قصر آلکازار سویل و بخش ‌های جالب آن، شاید نتوانید به تنهایی از تمام قسمت‌ ها بازدید کنید و از نکات تاریخی آن مطلع شوید. بنابراین بهتر است از تورهای راهنمای آن استفاده کنید.

در حالت عادی، حدود 2 ساعت و نیم طول می ‌کشد تا همه‌ ی بخش ‌ها را ببینید اما، اجباری در کار نیست و می ‌توانید تمام طول روز را در این قصر سلطنتی گشت بزنید. طبقات بالایی آلکازار اقامتگاه خاندان سلطنتی سویل هستند. با این حساب اینجا از قدیمی ‌ترین کاخ‌ های سلطنتی اروپا به شمار می ‌رود که هنوز هم از آن استفاده می ‌شود.

واقعیت هایی درباره ی قصر آلکازار

  • از این قصر برای فیلم ‌برداری فیلم‌ های گوناگونی همچون پنجمین فصل بازی تاج و تخت استفاده شده است.
  • این قلعه در ابتدا تنها به عنوان یک سنگر ساخته شده بود.
  • قلعه ی آلکازار سویل متناسب با افسانه ‌های اروپایی بوده و الهام گرفته از قلعه‌ ی سیندرلا در والت دیزنی است.
  • قلعه ‌ی سویا یا همان آلکازار بر روی یک تپه واقع شده و به بازدید کنندگان اجازه می ‌دهد تا حسی شبیه به کشتی ‌رانی را در حین بازدید از آن داشته باشند.
  • پادشاهانی که در این قلعه زندگی می ‌کردند شامل ایزابلا اول است که در سال 1474 در این مکان تاجگذاری کرده است.
  • یادتان باشد که تعداد سرویس ‌های بهداشتی در این قصر کم است و بنابراین باید حواس خود را حسابی در خورد و خوراکتان جمع نمایید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تاثیر مستقیم مسائل اجتماعی بر سبک شهرسازی

نیازمند بازنگری در آیین‌نامه‌ها و انجام دقیق‌تر نظارت‌ها هستیم/ ارائه گزارش اقدامات مقابله با سیلاب از طریق پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

لزوم تحقیق درباره نبود نگرش به آینده در طرح‌های توسعه شهری

اغتشاشات بصری در کرج بیداد می‌کند

حوزه و سطح آموزش معماری در خراسان رضوی مطلوب نیست !

زمانی به بلوغ شهروندی می‌رسیم که ملک خود را به اثر اجتماعی تبدیل کنیم

چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟

گسل تبریز، تهدیدی جدی برای بافت فرسوده است / نوسازی غیر استاندارد، اقدامی بیهوده است

ساخت و ساز در بستر رودخانه ها سبب خسارت سیل اخیر شد/ بازآفرینی واقعی شهری سبب رونق گردشگری و اقتصاد می‌شود

یادبودهای 5 اردیبهشت ماه ...

همکاری مشترک ایران و ترکیه در زمینه شهرسازی و بازآفرینی شهری

تشریح الزام استانداردسازی پیاده‌روها در زنجان

شفافیت و هوشمندسازی در شهرسازی

ضرورت ایجاد مجموعه آرامگاهی در شان «یعقوب لیث صفاری»/ ارج‌گذاری به تاریخ فرصتی برای توسعه اقتصادی و فرهنگی

تصویب ضوابط و مقررات عمومی بلندمرتبه‌سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور

کارگاه آموزشی پایش چارچوب سندای و ارزیابی زیان‌ها و خسارات حوادث و بلایا

افزایش میزان تسهیلات مسکن یکم و مهلت بازپرداخت آن

تبادل تجربه ایران و ترکیه در زمینه اثر گزارش‌های زیست‌محیطی در تهیه طرح‌های‌شهری

صدور پروانه مقاوم سازی خانه های ارزشمند دنبال می شود/حکم قلع و تخریب برای بام فروشی‌های پایتخت

نظام اداری ما به ارباب رجوع مشکوک است/ شفافیت رانت اطلاعاتی را از بین می‌برد

امروز مبانی معماری را مشاوران املاک تبیین می کنند

یادبودهای 4 اردیبهشت ماه ...

به مناسبت روز معمار : «شیخ بهایی» را بیشتر بشناسید / معمای حمام تاریخی و شمع شیخ بهایی

روز «زمین پاک»؛ چگونه با گرمایش زمین مقابله کنیم؟

مستأجران مستأصل شده‌اند/ ناکامی دولت در اجرای سیاست‌ها

معماران به فکر تعالی معماری اصفهان باشند

معماری؛ گمشدۀ شهرسازی های امروز!

مطالعات محور تاریخی شهر کرج در دستور کار قرار گرفته است

افزایش وام مسکن، راهگشای خانه‌دار شدن است؟

سیاست دولت حمایت از افزایش عرضه مسکن است/ افزایش سقف تسهیلات مشارکت مدنی قابل تبدیل به فروش اقساطی تا 66 درصد

مصوبه برج باغات لغو اما ضابطه برج باغات همچنان پابرجاست/ماجرای تغییر شهردار یکی از مناطق/ درخواست از شورای عالی شهرسازی

همکاری ایران و ترکیه در ساخت مسکن و مباحث شهرسازی

جلوگیری از سوداگری زمین در باغات واقع در حریم شهر تهران

دلالی در خرید و فروش واحدهای مسکن مهر پرند

یادبودهای 3 اردیبهشت ماه ...

یادبودهای 1 اردیبهشت ماه ...

مسکن ناامید؟!

گزارش سیلاب‌ اخیر 6ماه آینده آماده می شود/ارائه الگوی شهرسازی

شرکت عمران شهرهای جدید تنها مرجع صدور پروانه شهرک‌سازی در کشور / 10 شهرک جدید در دست مطالعه برای احداث

ضرورت حذف رانت در پرونده‌های شهرسازی

تشریح وظایف مرکز مدیریت بحران در وزارت راه و شهرسازی/ایمنی در حمل و نقل کشور تابع پروتکل جهانی است

یادبودهای 31 فروردین ماه ...

کارگاه برنامه عملیاتی احداث 400 هزار واحد مسکونی با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی برگزار شد / بررسی احداث 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا سال 99

یکپارچگی عملکرد تخصصی با مدل سازی اطلاعات ساختمان

ایران در مدل سازی اطلاعات ساختمان 10 سال عقب مانده است/ کاهش چشم گیر هزینه و زمان با استفاده از فناوری BIM

پشتوانه علمی در سیاستگذاری‌ها ضروری است

احتمال وقوع فاجعه دروازه قرآن شیراز در اتوبان امام علی/ وقوع سیلاب در اتوبان‌های شمالی_جنوبی محتمل است/تونل‌های زیر اتوبان‌های تهران‌ پاسخگوی دبی سیلاب‌های شدید نیستند

شهردار ساری معاون وزیر راه و شهرسازی شد

مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود/بازنگری در آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی

امضای تفاهم‌نامه همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن با برنامه اسکان بشر ملل متحد