آخرین مطالب

طرح جامع شهری باید بر مبنای نیاز روز طراحی شود طرح های توسعه و عمران

طرح جامع شهری باید بر مبنای نیاز روز طراحی شود

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - به گزارش خبرنگار ایمنا، محمود درویش در سلسله روایت‌های راوی شهر با عنوان " از اصفهان تا خانه اصفهان" اظهار کرد: برنامه‌ریزی و توسعه شهری نیاز به شناخت کامل دارد؛ در واقع تصمیم‌گیری درباره هر موضوع و برنامه‌ای باید مبتنی بر شناخت کامل آن سوژه باشد.

وی ادامه داد: کاش این مرزهای جغرافیایی و سیاسی نبود و ما می‌توانستیم با یک تفاهم بین المللی، یک برنامه ریزی و نگاه درستی برای حفظ این سیاره داشته باشیم، اما چه باید کرد که متاسفانه این مقدرو نیست؛ بسیاری از گرفتاری هایی که کشورهای دنیا با آن مواجه هستند به دلیل همین تعرضاتی است که در یک محدوده جغرافیایی خاص داریم.

این کارشناس شهرسازی و معماری در تعریف آمایش سرزمین گفت: اینکه بر اساس شناخت کامل امکانات و پتانسیل‌های هر منطقه و شهر برنامه‌ریزی داریم را اصطلاحا آمایش سرزمین می‌گویند؛ یعنی باید پتانسیل‌های جغرافیایی، اقلیمی , اجتماعی منطقه و شهر خود را بشناسیم، زیرا "شناخت" پایه تمام مطالعات و تصمیم‌گیری‌هایی است که باید برای هر نوع توسعه‌ای داشته باشیم.

درویش خاطرنشان کرد: در این رابطه باید نقشه ملی داشته باشیم، اما اکنون این مهم را در اختیار نداریم و یا حداقل به طور دقیق نداریم؛ بنابراین باید نقشه استانی و منطقه‌ای آن را تهیه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طی 50 سال گذشته در مجامع مختلف تلاش شد تا یک برنامه‌ریزی منطقه‌ای داشته باشیم تا بتوانیم تکلیف شهرها و روستاها و شهرک‌هایی را که در این محدوده قرار می‌گیرد مشخص و بهتر برای آن‌ها تصمیم‌گیری کنیم.

این کارشناس شهرسازی و معماری اظهار کرد: خوشبختانه یا متاسفانه دستمان خالی است. "متاسفانه" از این نظر که چیزی که اتفاق افتاده بر مبنای ایده‌آل و درست نبوده و" خوشبختانه" از این منظر که فرصت برای نسل جوان فراهم شده است.

درویش در خصوص تهیه طرح جامع برای شهر گفت: معمولا زمان تهیه طرح‌های جامع و مدت زمان از تدوین تا تصویب طولانی است؛ به طوری که زمانی تصویب و ابلاغ می‌شود که دیگر طرح قدیمی شده، زیرا شهر منتظر تهیه این طرح نبوده و زندگی خود را ادامه می داده است؛ بنابراین هنوز طرح نیامده، دستور طرح جدیدی می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از معماران اصفهان " آقای ایرج قیایی" اصفهان را مانند یک کاسه دیده بود، به طوری که منطقه قدیمی شهر را کف کاسه، دور آن را توسعه شهر و حدکثر ارتفاع در منطقه قدیمی را 12.5 متر در نظر گرفته بود؛ با این استدلال که اگر ساختمان‌های ما در این محدوده پایین‌تر از درختان قرار بگیرد، خط آسمان شهر سبز دیده می‌شود.

درویش گفت: متاسفانه این کمترین را هم نتوانستیم حفظ کنیم؛ به یاد دارم زمانی که در شهرداری بودم و این طرح را تحویل گرفتم و خواستم امضا کنم باورم نمی‌شد که شهری به اندازه 30، 40 سانتی متر در 30، 40 سانتی متر محدوده خدماتی است و محدوده 70، 80 سانتی متر در اطرافش در مدت 25 سال رشد داشته است؛ این برای من صد درصد غیر قابل تصور بود، اما ظاهرا اتفاق افتاد و از آن هم جلوتر رفت.

وی ادامه داد: در بازنگری این طرح، دلسوزان و متخصصان بسیاری از زمین‌های کشاورزی که در شهر نفوذ کرده بود را خارج کردند. این صورت مسئله پسندیده است، اما فارغ از شناخت جامعه ای بود که در آن زندگی می‌کردیم؛ اتفاقی که افتاد و یک مشکل ثبتی هم به آن دامن زد، روستاهای مشاعی بود که ما در شهر داشتیم، بنابراین شهرداری قادر به صدور پروانه برای محدوده های مشاع نبود. همزمان طرحی تهیه شد که این محدوده‌های مشاع را آن هایی که ساختند و ادعای مالکیت کردند، به عنوان مالکیت مفروض بشناسند و برای آن سند صادر کنند و یک شبکه دسترسی خدماتی هم برای آن تعریف شود، اما متاسفانه این مهم به فراموشی سپرده شد، اما شهر زندگی خود را می کرد، مردم به مسکن نیاز داشتند و مهاجرت ها به اصفهان هم به دلایل مختلف زیاد شده بود و نهایتا روستاییان بر تمام این زمین های مشاعی ساخت و ساز کردند.

وی اظهار کرد: بر اساس آن طرح جامع سه محدوده تعریف شده بود؛ محدوده خدماتی، محدوده 25 ساله و محدوده حفاظتی که خیلی گسترده بود. شهرداری فقط قادر بود در محدوده خدماتی سرویس بدهد و اگر کسی می خواست در خارج از این محدوده در قسمت 25 ساله ساخت و سازی انجام بدهد مشروط بر این بود که ارائه خدمات کند یعنی آب و برق و ... را خود فراهم کند.

این کارشناس شهرسازی و معماری در خصوص "خانه اصفهان" گفت: شبکه ارتباطی خانه اصفهان قسمتی است از شبکه پیشنهادی طرح ارگانیک بافت‌های پیرامونی که بدون پروانه به صورت خودرو شکل گرفته بود بنابراین شبکه ارتباطی نداشت؛ اصولا اگر برگردیم به طرح‌های جامع و تفصیلی، این نوع تفکر با توجه به تجربه 50 ساله ای که داشت آنچنان که باید و شاید نتیجه مطلوبی نداده است؛ اما چرا ما هنوز آن را ادامه می دهیم سوال جالبی است.

درویش ادامه داد: با توجه به اینکه یک یا چند مشاور طرحی را پس از بررسی در یک یا چند ساعت تصمیم و تمام ضوابط را تغییر داده اند، تمام منازلی که می‌توانست عمری به مراتب طولانی‌تری داشته باشد، به دلیل تغییر ارتفاع تخریب شد؛ این اتفاقات در "خانه اصفهان" هم به شدت افتاده است، البته در تمام مناطق اصفهان این موضوعات رخ داده است؛ بسیاری خانه تخریب و به آپارتمان‌های جدید با معماری رایج روز تبدیل شده است.

این کارشناس شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: به هر حال سئوال اینجاست که اگر تجربه‌ای 50 سال جواب لازم را نداده است یا ما برای نهفتن چه سنگ و چه زر طرحی تهیه کنیم و بعد آن بگذاریم و کار دیگری انجام دهیم پس اصلا چرا طرح تهیه کنیم؟ طرح جامع شهری باید بر مبنای نیاز روز طراحی شود؛ در این راستا اگر هر پروانه‌ای که صادر می شود روی نقشه ثبت شود همواره نقشه به هنگام شهر را در اختیار داریم و تصمیم‌گیری‌ها هم مطابق با نیاز روز خواهد بود


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

میدان امام اصفهان نماد شکوه و عظمت تاریخ و معماری

کتاب معماری بصری + ادراک محیط منتشر شد

«مطلب خان» خوی تنها مسجد رو باز کشور/اوج معماری و هنر

معماری تهران گرفتار نوکیسه‌ها و چشم و هم چشمی شده است/ شهر زیبا ساختن بودجه نمی‌خواهد طراحی منظم نیاز دارد !

کوپنی کردن مصالح ساختمانی به نفع بازار مسکن نیست / کاهش ارزش معاملات مسکن به 40 درصد !

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندان

نظام مهندسی، محور تصمیم‎سازی درحوزه بازآفرینی شهری باشد/ خدمات مهندسی به حضور یک مهندس خلاصه نشود

تدقیق و تکمیل نقشه گسل‌های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان‌ها/تخصیص یک تا پنج درصد بودجه شرکت‌های تابعه وزارتخانه به پژوهش

حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

یادبودهای 3 فروردین ماه ...

نوروز در میان کشورهای دیگر چطور جشن گرفته می‌شود؟

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران

معاملات مسکن در تهران به یک‌سوم کاهش یافت / رشد قیمت مسکن متوقف شد

1398 سالی شکوفا و سرآمد در خدمت رسانی به مردم ایران است/سال 98 را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم

جدیدترین مدل‌های طراحی داخلی 2019

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر‌های بهاری ایران سفر کنید

کهن جشن ایرانیان در دربار قاجار و میان مردم تهران قدیم

میهمانی نوروز در قلب طهران

از فلسفه‌ وجودی «سین‌های نوروزی» چه می‌دانید؟

مکان‌های تاریخی تهران؛ آسیاب کوچک و آشیانه‌های قلعه مرغی

سال نو 1398 بر همگان مبارک و فرخنده باد

یادبودهای 2 فروردین ماه ...

شاهکارهای معماری حاصل اتحاد هنر، ثروت و قدرت است / معماری گذشته ایران بسیار پیشرو بود / روایت محمد امیر کرامت از سیاست‌های بانکی بر معماری کشور

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

پایان ساخت مستند "ساختمان سال" / روایت معماران برجسته از روند برگزاری جایزه معماری

طراحی مدرن کتابفروشی شهر باستانی چین

برگزاری نخستین فتوماراتن کشور / فراخوان دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین منتشر شد

استفاده از ظرفیت شورایاری‌ها در شناسایی مواضع دارای ظرفیت برای ایجاد میدان پیاده

سپاس از اعضای اصلی کمیته فنی 3 شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران

شرایط جدید واگذاری پروژه‌های طراحی و مهندسی به بخش خصوصی

طرح‌های اثرگذار شهرسازی باید پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند

اعضای کمیته تخصصی توسعه دولت الکترونیک وزارت راه و شهرسازی منصوب شدند

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود

تبدیل شهرهای جدید به سکونت‌گاه‌های آرامش‌بخش

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

بافت تاریخی، فرسوده نیست

یادبودهای 23 اسفندماه...

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

جای خالی سیاست های تنظیمی در طرح جامع مسکن!

تقویت هویت شهرها نیازمند محیط طبیعی و انسانی است

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

مجوز تخریب باغ 6هزار متری ولنجک صادر شد!

اختتامیه جشنواره چهره سال 97 را‌ه‌ و ساختمان/ اهدای تندیس و لوح تقدیر به چهره‌های منتخب

برنامه علمیاتی اجرای طرح‌های مسکن تدوین می‌شود

رایزنی شهرداری با دولت برای تبدیل "کارخانه سیمان ری" به موزه میراث صنعتی

300 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد

ساماندهی وضعیت مسکن در بافت فرسوده اولویت اول برنامه بازآفرینی/ کمترین میزان تصدی در برنامه بازآفرینی برای دولت و نهادهای عمومی است

یادبودهای 21 اسفندماه ...

تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی

بخشنامه احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود!