آخرین مطالب

طرح‌ جامع مسکن بازنگری و نتیجه به ستاد اعلام می‌شود/ ایجاد سرزندگی در شهرها در تعامل با شهرداری‌ها و مدیران میراث فرهنگی استان‌ها برنامه ریزی مسکن

طرح‌ جامع مسکن بازنگری و نتیجه به ستاد اعلام می‌شود/ ایجاد سرزندگی در شهرها در تعامل با شهرداری‌ها و مدیران میراث فرهنگی استان‌ها

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - معاون وزیر راه و شهرسازی در جمع مدیران معماری و شهرسازی استان‌های کشور، گفت: حتما برنامه‌های استان‌ها درخصوص رفع معضل حاشیه‌نشینی به معاونت معماری و شهرسازی ارایه شود تا در صورت لزوم با انجام اصلاحاتی در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران برای بررسی و اخذ مصوبه مطرح شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در همایش یک روزه معاونان معماری و شهرسازی استان‌های سراسر کشور، ضمن تبیین سیاست‌های شورای‌عالی شهرسازی و معماری در دوره جدید، گفت: بخشنامه‌ای از سوی معاونت مسکن و ساختمان برای تمامی استان‌های کشور ابلاغ شده است که در بند اول آن در خصوص بازنگری و تجدید نظر در طرح جامع مسکن تاکید شده است.

وی ادامه داد: از تمامی مدیران معماری و شهرسازی استان‌های سراسر کشور می‌خواهم که در خصوص بازنگری و تجدیدنظر در طرح جامع مسکن، مطالعات جامعی انجام دهند و نتایج را ظرف مدت زمان یک ماهه به ما اعلام کنند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، با تاکید بر اینکه بازنگری طرح جامع باید با نیازسنجی به مسکن انجام شود، افزود: برنامه ریزی در خصوص تامین مسکن از طریق نیازسنجی در طرح جامع مسکن انجام می‌شود.

صادق‌مالواجرد اعلام کرد: چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد. انتظار می‌رود در زمینه پاسخگویی به نیاز مسکن بلوغی حاصل شده باشد و به نیاز مسکن دهک یک و دو پاسخی در خور داده شود.

وی با تاکید بر اینکه تامین مسکن دهک یک و دو در نیازسنجی و بازنگری طرح جامع باید مدنظر مدیران معماری و شهرسازی استان‌های سراسر کشور باشد، خاطرنشان کرد: تلاش کنیم تا عقب‌ماندگی‌های بخش مسکن را بنابر این نیاز جبران کنیم.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مساحت بافت فرسوده پایتخت و ضرورت ساماندهی آن تاکید کرد و گفت: در همه شهرهای کشور پاسخگویی مناسب به نیازواقعی مد نظر است. همچنین وی بر لزوم توجه ویژه به حاشیه نشینی و برنامه‌ریزی‌های مربوطه و ساماندهی و کنترل این معضل تاکید کرد.

وی تصریح کرد با نادیده گرفتن عوامل حاشیه‌نشینی و اعلام اینکه این نوع سکونت در خارج از محدوده‌های شهرها هستند، نمی‌توان صورت مسئله را پاک کرد و افزود: پاسخگویی لازم است و این مستلزم توجه به معضلات مبدا مهاجرت و جذابیت‌های مقصد است.

وی در بیان حاشیه نشینی های گسترده، چابهار را مثال زد و گفت: در چابهار شاهد هستیم که مساحت حاشیه از شهر بیشتر شده است. وقتی این اتفاق می‌افتد حتما مشکلاتی هم در عدم توجه در برنامه‌ریزی‌های آمایش سرزمین و هم عدم رعایت قوانین کنترلی و بازدارندگی‌های تصرف اراضی ملی و جود دارد که نیاز است به جد مورد بررسی قرار گیرد. مدیران معماری و شهرسازی در این قبیل موارد حساسیت ویژه داشته و پیشنهادهای اجرایی ارائه کنند.  

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از ابلاغ بخشنامه های مشترک معاونت معماری و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن در ارتباط با برنامه ریزی حوزه مسکن خبر داد و گفت: برنامه ریزی تا مقیاس طراحی شهری و طراحی الگوهای مسکن مطابق با اقلیم و بستر، ضروری است و باید از مشاوران ذی‌صلاح در این خصوص بهره گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی توجه به بافت‌های تاریخی و ارزشمند را از دیگر موارد مهم برشمرد و افزود: باید تعامل مناسبی بین مدیران معماری و شهرسازی با شهرداران و همچنین مدیران میراث فرهنگی در استان‌ها ایجاد شود تا بتوان مشکلات این بافت ها را به حداقل کاهش داد.

صادق‌مالواجرد با تاکید بر اینکه توجه ویژه شورایعالی شهرسازی و معماری ایرانی در سنوات اخیر مبنی بر لزوم صیانت از بافت‌های تاریخی و واجد ارزش در مصوبات شورایعالی مشهود است، افزود نحوه اقدام در این خصوص مبنی بر حفاظت توام با ایجاد سرزندگی است که به عنوان نکته حیاتی باید مورد توجه قرار گیرد؛ در این راه تعامل بین مدیران شهرسازی، شهرداری‌ها و میراث فرهنگی جهت تهیه طرحهای پاسخگو به نیازهای ساکنین ضروری است.

گفتنی است در این همایش تمامی معاونان معماری و شهرسازی استان‌های سراسر کشور حضور داشتند و موضوعاتی همچون تهیه طرح جامع اصفهان با رویکرد نوین، عملیاتی شدن سامانه کمیسیون ماده 5 در شهر شیراز، سیاست‌های ابلاغی شورای‌عالی جهت تهیه و تصویب طرح‌های جامع شهرها- (موضوع ماده 31 قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور) و اطلاعات مربوط به برنامه‌ریزی مسکن استان‌ها مورد بحث و تبادل‌نظر اعضای شرکت کننده و مسئولان قرار گرفت.

شایان ذکر است در این جلسه علاوه بر دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، مدیرکل دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران، مدیرکل دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، سرپرست دفتر طرحهای کالبدی و سرپرست دفتر ترویج معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش حضور به هم رساندند و به ارایه نقطه نظرات خود پیرامون اقداماتی که دفاتر فوق انجام داده‌اند، پرداختند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

میدان امام اصفهان نماد شکوه و عظمت تاریخ و معماری

کتاب معماری بصری + ادراک محیط منتشر شد

«مطلب خان» خوی تنها مسجد رو باز کشور/اوج معماری و هنر

معماری تهران گرفتار نوکیسه‌ها و چشم و هم چشمی شده است/ شهر زیبا ساختن بودجه نمی‌خواهد طراحی منظم نیاز دارد !

کوپنی کردن مصالح ساختمانی به نفع بازار مسکن نیست / کاهش ارزش معاملات مسکن به 40 درصد !

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندان

نظام مهندسی، محور تصمیم‎سازی درحوزه بازآفرینی شهری باشد/ خدمات مهندسی به حضور یک مهندس خلاصه نشود

تدقیق و تکمیل نقشه گسل‌های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان‌ها/تخصیص یک تا پنج درصد بودجه شرکت‌های تابعه وزارتخانه به پژوهش

حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

یادبودهای 3 فروردین ماه ...

نوروز در میان کشورهای دیگر چطور جشن گرفته می‌شود؟

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران

معاملات مسکن در تهران به یک‌سوم کاهش یافت / رشد قیمت مسکن متوقف شد

1398 سالی شکوفا و سرآمد در خدمت رسانی به مردم ایران است/سال 98 را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم

جدیدترین مدل‌های طراحی داخلی 2019

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر‌های بهاری ایران سفر کنید

کهن جشن ایرانیان در دربار قاجار و میان مردم تهران قدیم

میهمانی نوروز در قلب طهران

از فلسفه‌ وجودی «سین‌های نوروزی» چه می‌دانید؟

مکان‌های تاریخی تهران؛ آسیاب کوچک و آشیانه‌های قلعه مرغی

سال نو 1398 بر همگان مبارک و فرخنده باد

یادبودهای 2 فروردین ماه ...

شاهکارهای معماری حاصل اتحاد هنر، ثروت و قدرت است / معماری گذشته ایران بسیار پیشرو بود / روایت محمد امیر کرامت از سیاست‌های بانکی بر معماری کشور

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

پایان ساخت مستند "ساختمان سال" / روایت معماران برجسته از روند برگزاری جایزه معماری

طراحی مدرن کتابفروشی شهر باستانی چین

برگزاری نخستین فتوماراتن کشور / فراخوان دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین منتشر شد

استفاده از ظرفیت شورایاری‌ها در شناسایی مواضع دارای ظرفیت برای ایجاد میدان پیاده

سپاس از اعضای اصلی کمیته فنی 3 شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران

شرایط جدید واگذاری پروژه‌های طراحی و مهندسی به بخش خصوصی

طرح‌های اثرگذار شهرسازی باید پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند

اعضای کمیته تخصصی توسعه دولت الکترونیک وزارت راه و شهرسازی منصوب شدند

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود

تبدیل شهرهای جدید به سکونت‌گاه‌های آرامش‌بخش

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

بافت تاریخی، فرسوده نیست

یادبودهای 23 اسفندماه...

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

جای خالی سیاست های تنظیمی در طرح جامع مسکن!

تقویت هویت شهرها نیازمند محیط طبیعی و انسانی است

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

مجوز تخریب باغ 6هزار متری ولنجک صادر شد!

اختتامیه جشنواره چهره سال 97 را‌ه‌ و ساختمان/ اهدای تندیس و لوح تقدیر به چهره‌های منتخب

برنامه علمیاتی اجرای طرح‌های مسکن تدوین می‌شود

رایزنی شهرداری با دولت برای تبدیل "کارخانه سیمان ری" به موزه میراث صنعتی

300 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد

ساماندهی وضعیت مسکن در بافت فرسوده اولویت اول برنامه بازآفرینی/ کمترین میزان تصدی در برنامه بازآفرینی برای دولت و نهادهای عمومی است

یادبودهای 21 اسفندماه ...

تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی

بخشنامه احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود!