آخرین مطالب

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت مدیریت شهری

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - گودهای رها شده در شهر تهران را می توان محصول صدور پیش پروانه ساخت در دوره های گذشته مدیریت شهری دانست که باعث شده به معضل بزرگی تحت عنوان فرونشست زمین روبه رو شود. آمارهای معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نشان می دهد با وجود ورود شورای شهر به موضوع گودهای رها شده در تهران و اقدامات شهرداری در خصوص تعیین تکلیف این گودبرداری ها؛ همچنان 91 گودال بزرگ پر خطر در پایتخت بلاتکلیف مانده است.

به گزارش تیترشهر: اواسط سال گذشته بود که موضوع تعیین تکلیف گودبرداری مجاور برج میلاد تهران در صحن علنی شورا مطرح و متعاقب آن کارشناسان در ابتدا اعلام کردند حدود 150 گود پرخطر در پایتخت وجود دارد که مالکان آن بدون طی کردن فرآیندهای قانونی و کارشناسی، تنها با پرداخت هزینه‌ای که برای شهرداری درآمدزاست، دستور موقت گرفته و کار گودبرداری را آغاز کرده اند.

هر چند صدور پیش پروانه از سوی شهرداری تهران یکی از راه های تامین منابع به حساب می آمد، اما همین روند درطولانی مدت باعث شد تا مالکان با هدف ساخت و ساز و به قول خودشان ( زخمی کردن زمین) اقدام به گود برداری و البته در بیشتر مواقع رها کردن پروژه ساخت و ساز می کنند.

عدم نظارت شهرداری و سازمان نظام مهندسی بر روند ساخت و ساز نیز یکی از دلایلی است که باعث شد گود های ایجاد شده در زمین ها بدون مقاوم سازی سال ها به خال خود رها شوند.

ازسوی دیگر بررسی ها نشان می داد که حتی گودهایی که اقدام به نیلینگ و یا مقاوم سازی کرده اند نیز بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده به یک خطر بزرگ برای ساختمان های اطراف و یا فرونشست زمین تبدیل شده اند و باید هرچه سریع‌تر فرآیند ساخت انجام شده یا گود پر شود.

 

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

بر اساس ماده 55 بند 14، قانون شهرداری‌ها می‌گوید که اگر بنا یا سازه‌ای، ایمنی شهر را به خطر بیندازد، شهرداری رأساً می‌تواند وارد شده و گود را ایمن‌سازی کرده و سپس هزینه را از مالک دریافت کند، اما موضوع اصلی این است که شهرداری تهران برای انجام این کار نیز ردیف بودجه خاصی را در لایحه بودجه سالانه خود د رنظر نگرفته است.

آنطور که مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اعلام کرده، در طول یک سال اخیر 58 گود در تهران تعیین تکلیف شده است و هنوز 91 گود پر خطر در پایتخت وجود دارد.

به گفته مهدی صالحی؛ آذرماه سال گذشته بود که شورای تهران طبق مصوبه ای معاونت شهرسازی را مکلف به شناسایی و تعیین تکلیف گودهای فاقد عملیات عمرانی شهر تهران کرد.

بر این اساس کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری طبق بررسی هایی که انجام دادند موفق به شناسایی 279 گود رها شده در تهران شدند. اکنون بعد از گذشت یک سال مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اعلام کرده است که از 279 گود رها شده حدود 58 گود تعیین تکلیف شده و به تراز صفر-صفر رسیده اند و در این میان هنوز 221 گود رها شده فاقد عملیات عمرانی در پایتخت وجود دارد که باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شود.

بر اساس آماری که این مدیر شهرسازی ارائه کرده، از این تعداد 45 گود متعلق به سازمان های دولتی است. این در حالی است که 91 گود پر خطر و 40 گود میان خطر نیز در این کلانشهر وجود دارد.

هر چند برابر بند 14 ماده 55 قانون اساسی شهرداری ها نسبت به ایمن سازی گودهای پرخطر مسئول هستند، اما واقعیت این است که متاسفانه شهرداری برای پایدارسازی و ایمن سازی گودهای پرخطر ردیف اعتباری ندارد و در نتیجه برای این کار باید از بخش های دیگر در این زمینه هزینه کند.

صالحی بر این باور است که در موضوع تعیین تکلیف گودهای رها شده شهر تهران بزرگترین چالش پیش رو مربوط به زمین های سازمان های دولتی است که با توجه به اخطارهای شهرداری تهران هنوز اقدامی برای ایمن سازی گودهای زمین خود انجام نداده اند.

هر چند برابر قانون شهرداری می تواند با احتساب جریمه هزینه پایدارسازی را از مالک دریافت کند، اما سوال اینجاست که این هزینه چه زمانی پرداخت می شود؟

 

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

در قوانین بالا دستی زمان پرداخت این جرایم مشخص نشده است. به همین دلیل شهرداری برای آن که بتواند هزینه پایدارسازی را از مالک بگیرد، در مرحله اول باید طرح دعوا کند تا بعد از چند سال به حق خود برسد.

آمارهای مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران حکایت از آن دارد که مهمترین گودهای پر خطر شهر تهران، گود برج میلاد، گود متعلق به بانک صادرات در خیابان ستاری است که البته عملیات ایمن سازی و پایداری سازی آن ها از سوی شهرداری مناطق 2 و 5 در حال انجام است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعتقاد دارد: گودهای پر خطر در 6-5 سال گذشته، به یکی از چالش‌های اساسی شهر تهران تبدیل شده بود که خوشبختانه پیگیری‌های شورا با همکاری سازمان نظام مهندسی در دوره چهارم، موجب شد تعداد این گودها بسیار کاهش یابد.

به گفته محمد سالاری؛ رویکرد درآمد محور شهرداری تهران نسبت به طرح‌های ساختمانی در سال‌های گذشته، باعث شده بود اشخاص حقیقی و حقوقی به محض مراجعه برای درخواست پروانه ساختمانی، با جواب مثبت شهرداری تهران روبه‌رو شوند. شهرداری برای اینکه بتواند سریعتر به جذب سرمایه رسیده و از این ناحیه کسب درآمد کند، بدون طی فرآیند قانونی صدور پروانه، اقدام به ارائه پیش پروانه یا دستور موقت می‌کرد که با پیگیری‌های شورا، هم‌اکنون صدور پیش پروانه یا دستورموقت ممنوع شده و شهرداران مناطق حق صدور هیچ پیش پروانه‌ای ندارند و این کار تخلف محسوب می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران تاکید دارد: معرفی مهندسین ناظر و مجری، نحوه پایدار‌سازی گودبرداری‌ها، نیلینگ و سازه نگهبان همه از مواردی است که باید پیش از صدور پروانه ساختمانی مورد توجه قرار بگیرد، اما در بعضی مناطق، شهردار دستور می‌دهد که به موازات صدور پروانه، کار گودبرداری انجام شود. این کار در حقیقت به خاطر جذب اعتبار و درآمد است، چراکه سازنده‌ها اگر بخواهند همه این فرآیند قانونی را جزء به جزء طی کنند، مدت زمان زیادی لازم است، درحالی که با سرعت بخشیدن به کار، شهرداری می‌تواند زودتر به درآمد برسد، شبیه ملک ایران زمین که فرآیند کار پیش از طی مراحل قانونی و صدور پروانه جلو رفت.

همین فرآیند قانونی شامل آزمایش و مطالعات مکانیک خاک، تطبیق نقشه با مطالعات انجام شده و تعیین نقشه‌های مربوط به پایدار‌سازی جداره‌های این بناها هم می‌شود که زمان بر است. از طرفی در فرآیند گود‌برداری و پایدار سازی، مهندسین ناظرو مجری باید حضور مستمر داشته باشند تا کار مطابق با نقشه‌های مصوب جلو برود. در صورتی که طی سال‌های گذشته، مدیران مناطق این چرخه را دور می‌زدند.

با پیگیری هایی که شورای شهر تهران انجام داد، اکنون در مناطق 22 گانه تهران، صدور پیش پروانه و دستور موقت، غیر قانونی است و حتماً باید فرآیند مذکور برای دریافت پروانه ساختمانی طی شود و تا آن زمان اجازه گودبرداری ندارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

میدان امام اصفهان نماد شکوه و عظمت تاریخ و معماری

کتاب معماری بصری + ادراک محیط منتشر شد

«مطلب خان» خوی تنها مسجد رو باز کشور/اوج معماری و هنر

معماری تهران گرفتار نوکیسه‌ها و چشم و هم چشمی شده است/ شهر زیبا ساختن بودجه نمی‌خواهد طراحی منظم نیاز دارد !

کوپنی کردن مصالح ساختمانی به نفع بازار مسکن نیست / کاهش ارزش معاملات مسکن به 40 درصد !

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندان

نظام مهندسی، محور تصمیم‎سازی درحوزه بازآفرینی شهری باشد/ خدمات مهندسی به حضور یک مهندس خلاصه نشود

تدقیق و تکمیل نقشه گسل‌های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان‌ها/تخصیص یک تا پنج درصد بودجه شرکت‌های تابعه وزارتخانه به پژوهش

حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

یادبودهای 3 فروردین ماه ...

نوروز در میان کشورهای دیگر چطور جشن گرفته می‌شود؟

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران

معاملات مسکن در تهران به یک‌سوم کاهش یافت / رشد قیمت مسکن متوقف شد

1398 سالی شکوفا و سرآمد در خدمت رسانی به مردم ایران است/سال 98 را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم

جدیدترین مدل‌های طراحی داخلی 2019

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر‌های بهاری ایران سفر کنید

کهن جشن ایرانیان در دربار قاجار و میان مردم تهران قدیم

میهمانی نوروز در قلب طهران

از فلسفه‌ وجودی «سین‌های نوروزی» چه می‌دانید؟

مکان‌های تاریخی تهران؛ آسیاب کوچک و آشیانه‌های قلعه مرغی

سال نو 1398 بر همگان مبارک و فرخنده باد

یادبودهای 2 فروردین ماه ...

شاهکارهای معماری حاصل اتحاد هنر، ثروت و قدرت است / معماری گذشته ایران بسیار پیشرو بود / روایت محمد امیر کرامت از سیاست‌های بانکی بر معماری کشور

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

پایان ساخت مستند "ساختمان سال" / روایت معماران برجسته از روند برگزاری جایزه معماری

طراحی مدرن کتابفروشی شهر باستانی چین

برگزاری نخستین فتوماراتن کشور / فراخوان دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین منتشر شد

استفاده از ظرفیت شورایاری‌ها در شناسایی مواضع دارای ظرفیت برای ایجاد میدان پیاده

سپاس از اعضای اصلی کمیته فنی 3 شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران

شرایط جدید واگذاری پروژه‌های طراحی و مهندسی به بخش خصوصی

طرح‌های اثرگذار شهرسازی باید پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند

اعضای کمیته تخصصی توسعه دولت الکترونیک وزارت راه و شهرسازی منصوب شدند

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود

تبدیل شهرهای جدید به سکونت‌گاه‌های آرامش‌بخش

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

بافت تاریخی، فرسوده نیست

یادبودهای 23 اسفندماه...

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

جای خالی سیاست های تنظیمی در طرح جامع مسکن!

تقویت هویت شهرها نیازمند محیط طبیعی و انسانی است

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

مجوز تخریب باغ 6هزار متری ولنجک صادر شد!

اختتامیه جشنواره چهره سال 97 را‌ه‌ و ساختمان/ اهدای تندیس و لوح تقدیر به چهره‌های منتخب

برنامه علمیاتی اجرای طرح‌های مسکن تدوین می‌شود

رایزنی شهرداری با دولت برای تبدیل "کارخانه سیمان ری" به موزه میراث صنعتی

300 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد

ساماندهی وضعیت مسکن در بافت فرسوده اولویت اول برنامه بازآفرینی/ کمترین میزان تصدی در برنامه بازآفرینی برای دولت و نهادهای عمومی است

یادبودهای 21 اسفندماه ...

تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی

بخشنامه احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود!