آخرین مطالب

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت مدیریت شهری

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - گودهای رها شده در شهر تهران را می توان محصول صدور پیش پروانه ساخت در دوره های گذشته مدیریت شهری دانست که باعث شده به معضل بزرگی تحت عنوان فرونشست زمین روبه رو شود. آمارهای معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نشان می دهد با وجود ورود شورای شهر به موضوع گودهای رها شده در تهران و اقدامات شهرداری در خصوص تعیین تکلیف این گودبرداری ها؛ همچنان 91 گودال بزرگ پر خطر در پایتخت بلاتکلیف مانده است.

به گزارش تیترشهر: اواسط سال گذشته بود که موضوع تعیین تکلیف گودبرداری مجاور برج میلاد تهران در صحن علنی شورا مطرح و متعاقب آن کارشناسان در ابتدا اعلام کردند حدود 150 گود پرخطر در پایتخت وجود دارد که مالکان آن بدون طی کردن فرآیندهای قانونی و کارشناسی، تنها با پرداخت هزینه‌ای که برای شهرداری درآمدزاست، دستور موقت گرفته و کار گودبرداری را آغاز کرده اند.

هر چند صدور پیش پروانه از سوی شهرداری تهران یکی از راه های تامین منابع به حساب می آمد، اما همین روند درطولانی مدت باعث شد تا مالکان با هدف ساخت و ساز و به قول خودشان ( زخمی کردن زمین) اقدام به گود برداری و البته در بیشتر مواقع رها کردن پروژه ساخت و ساز می کنند.

عدم نظارت شهرداری و سازمان نظام مهندسی بر روند ساخت و ساز نیز یکی از دلایلی است که باعث شد گود های ایجاد شده در زمین ها بدون مقاوم سازی سال ها به خال خود رها شوند.

ازسوی دیگر بررسی ها نشان می داد که حتی گودهایی که اقدام به نیلینگ و یا مقاوم سازی کرده اند نیز بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده به یک خطر بزرگ برای ساختمان های اطراف و یا فرونشست زمین تبدیل شده اند و باید هرچه سریع‌تر فرآیند ساخت انجام شده یا گود پر شود.

 

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

بر اساس ماده 55 بند 14، قانون شهرداری‌ها می‌گوید که اگر بنا یا سازه‌ای، ایمنی شهر را به خطر بیندازد، شهرداری رأساً می‌تواند وارد شده و گود را ایمن‌سازی کرده و سپس هزینه را از مالک دریافت کند، اما موضوع اصلی این است که شهرداری تهران برای انجام این کار نیز ردیف بودجه خاصی را در لایحه بودجه سالانه خود د رنظر نگرفته است.

آنطور که مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اعلام کرده، در طول یک سال اخیر 58 گود در تهران تعیین تکلیف شده است و هنوز 91 گود پر خطر در پایتخت وجود دارد.

به گفته مهدی صالحی؛ آذرماه سال گذشته بود که شورای تهران طبق مصوبه ای معاونت شهرسازی را مکلف به شناسایی و تعیین تکلیف گودهای فاقد عملیات عمرانی شهر تهران کرد.

بر این اساس کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری طبق بررسی هایی که انجام دادند موفق به شناسایی 279 گود رها شده در تهران شدند. اکنون بعد از گذشت یک سال مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اعلام کرده است که از 279 گود رها شده حدود 58 گود تعیین تکلیف شده و به تراز صفر-صفر رسیده اند و در این میان هنوز 221 گود رها شده فاقد عملیات عمرانی در پایتخت وجود دارد که باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شود.

بر اساس آماری که این مدیر شهرسازی ارائه کرده، از این تعداد 45 گود متعلق به سازمان های دولتی است. این در حالی است که 91 گود پر خطر و 40 گود میان خطر نیز در این کلانشهر وجود دارد.

هر چند برابر بند 14 ماده 55 قانون اساسی شهرداری ها نسبت به ایمن سازی گودهای پرخطر مسئول هستند، اما واقعیت این است که متاسفانه شهرداری برای پایدارسازی و ایمن سازی گودهای پرخطر ردیف اعتباری ندارد و در نتیجه برای این کار باید از بخش های دیگر در این زمینه هزینه کند.

صالحی بر این باور است که در موضوع تعیین تکلیف گودهای رها شده شهر تهران بزرگترین چالش پیش رو مربوط به زمین های سازمان های دولتی است که با توجه به اخطارهای شهرداری تهران هنوز اقدامی برای ایمن سازی گودهای زمین خود انجام نداده اند.

هر چند برابر قانون شهرداری می تواند با احتساب جریمه هزینه پایدارسازی را از مالک دریافت کند، اما سوال اینجاست که این هزینه چه زمانی پرداخت می شود؟

 

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

در قوانین بالا دستی زمان پرداخت این جرایم مشخص نشده است. به همین دلیل شهرداری برای آن که بتواند هزینه پایدارسازی را از مالک بگیرد، در مرحله اول باید طرح دعوا کند تا بعد از چند سال به حق خود برسد.

آمارهای مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران حکایت از آن دارد که مهمترین گودهای پر خطر شهر تهران، گود برج میلاد، گود متعلق به بانک صادرات در خیابان ستاری است که البته عملیات ایمن سازی و پایداری سازی آن ها از سوی شهرداری مناطق 2 و 5 در حال انجام است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اعتقاد دارد: گودهای پر خطر در 6-5 سال گذشته، به یکی از چالش‌های اساسی شهر تهران تبدیل شده بود که خوشبختانه پیگیری‌های شورا با همکاری سازمان نظام مهندسی در دوره چهارم، موجب شد تعداد این گودها بسیار کاهش یابد.

به گفته محمد سالاری؛ رویکرد درآمد محور شهرداری تهران نسبت به طرح‌های ساختمانی در سال‌های گذشته، باعث شده بود اشخاص حقیقی و حقوقی به محض مراجعه برای درخواست پروانه ساختمانی، با جواب مثبت شهرداری تهران روبه‌رو شوند. شهرداری برای اینکه بتواند سریعتر به جذب سرمایه رسیده و از این ناحیه کسب درآمد کند، بدون طی فرآیند قانونی صدور پروانه، اقدام به ارائه پیش پروانه یا دستور موقت می‌کرد که با پیگیری‌های شورا، هم‌اکنون صدور پیش پروانه یا دستورموقت ممنوع شده و شهرداران مناطق حق صدور هیچ پیش پروانه‌ای ندارند و این کار تخلف محسوب می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران تاکید دارد: معرفی مهندسین ناظر و مجری، نحوه پایدار‌سازی گودبرداری‌ها، نیلینگ و سازه نگهبان همه از مواردی است که باید پیش از صدور پروانه ساختمانی مورد توجه قرار بگیرد، اما در بعضی مناطق، شهردار دستور می‌دهد که به موازات صدور پروانه، کار گودبرداری انجام شود. این کار در حقیقت به خاطر جذب اعتبار و درآمد است، چراکه سازنده‌ها اگر بخواهند همه این فرآیند قانونی را جزء به جزء طی کنند، مدت زمان زیادی لازم است، درحالی که با سرعت بخشیدن به کار، شهرداری می‌تواند زودتر به درآمد برسد، شبیه ملک ایران زمین که فرآیند کار پیش از طی مراحل قانونی و صدور پروانه جلو رفت.

همین فرآیند قانونی شامل آزمایش و مطالعات مکانیک خاک، تطبیق نقشه با مطالعات انجام شده و تعیین نقشه‌های مربوط به پایدار‌سازی جداره‌های این بناها هم می‌شود که زمان بر است. از طرفی در فرآیند گود‌برداری و پایدار سازی، مهندسین ناظرو مجری باید حضور مستمر داشته باشند تا کار مطابق با نقشه‌های مصوب جلو برود. در صورتی که طی سال‌های گذشته، مدیران مناطق این چرخه را دور می‌زدند.

با پیگیری هایی که شورای شهر تهران انجام داد، اکنون در مناطق 22 گانه تهران، صدور پیش پروانه و دستور موقت، غیر قانونی است و حتماً باید فرآیند مذکور برای دریافت پروانه ساختمانی طی شود و تا آن زمان اجازه گودبرداری ندارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

شاخصه‌های معماری ایرانی ـ اسلامی چیست؟/ عدم توجه معماری امروز کشور به "بوم و اقلیم"

در اهمیت معماری

لزوم مدیریت یکپارچه مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس

تاج محل هند یکی از عجایب هفت گانه و جلوه گر شکوه معماری جهان

بازیابی عرصه‌های عمومی سبب مشارکت فعالانه شهروندان می‌شود

آمار رسمی از خسارت سیل به شهرها

بازار تعهدی مصالح، راهکار دولت برای رونق بازار مسکن / تلاش برای کاهش قمیت‌های افسارگسیخته مسکن

مقصد بعدی مهاجران تهرانی کجاست؟

یادبودهای 2 خردادماه ...

آغاز تدوین سند راهبردی احیاء و بازآفرینی بازار تهران

عدم ایجاد اتاق امن در ساختمان‌ها خلاف قانون است!

برگزاری مسابقه طراحی شهری در بندرعباس

شهر خلاق نیازمند به کارگیری مدیران هوشمند و جوان است

44 شهر استان تهران طرح جامع شهرسازی ندارند!

یادبودهای 1 خرداد ماه ...

ناکارآمدی ابزارهای تعزیراتی در ساماندهی بازار اجاره

توسعه درون‎زا، تفاوت بازآفرینی شهری با مسکن مهر/ نحوه قیمت‎گذاری واحدهای ساخته شده در بافت فرسوده

افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن ضابطه‌مند می‌شود؟

شناسایی نقاط بحرانی شهر تهران و لزوم ایجاد پناه‌های پدافندی در برابر سیلاب

خط آسمان شناسنامه هر شهر است

دغدغه زمین را برای مردم از بین می‌بریم/ احداث مسکن و برنامه ‌های بازآفرینی شهری در اولویت دولت قرار دارد

صدور مجوز نابودی یک باغ 5هزار متری در منطقه5 پایتخت/ معاون شهرسازی منطقه ناپدید شد!

فریز حریم دانشگاه تهران برداشته شد /سالاری: ساخت واحد های مسکونی در طرح جدید دانشگاه / نژاد بهرام: اولویت با قطعاتی است که دانشگاه تملک کرده و رها شده است

یادبودهای 31 اردیبهشت ماه ...

برگزاری دوره جامع گردش کار بیم با آرشیکد فارسی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

مسجد جامع ابرکوه؛ مسجدی 1000 ساله با 5 محراب!

کارگاه های تخصصی کمپین «نما، هویت شهر ما» برگزار می شود

عدم تناسب المان های شهری با فرهنگ و میراث شهر ارومیه

نسخه‌پیچی غلط برای مسکن !

اصل شهر دوستدار کودک تربیت انسان‌های بزرگ برای آینده کشور است

شهردار و شورای تبریز می خواهند در هامبورگ چه کنند؟!

نگاه کاسب کارانه شهرسازان به تهران/ شهرسازان هر چقدر خواستند ساختمان ساختند

ضرورت نوسازی محلات هدف به جای تک‌بناها در پروژه‌های بازآفرینی شهری/ تأکید بر توجه به مشارکت‌های مردمی در اجرای طرح‌های بازآفرینی

نبود برنامه‌ریزی وطرح منجر به گسترش فساد در نظام شهری می‌شود/ بازآفرینی شهری یکی از اهداف اصلی در حوزه توسعه شهری است

نهاد راهبری و پایش طرح‌های توسعه شهری دسترسی آزاد شهروندان به برنامه‌ریزی ها را فراهم می‌کند/ امضای موافقت‌نامه سه‌جانبه وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر تهران برای پایش طرح‌های جامع

تعطیلی نهاد برنامه‌ریزی عامل اصلی انحراف از مفاد طرح‌های تفصیلی

یادبودهای 29 اردیبهشت ماه ...

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند

معماری عجیب یک کتابفروشی در چین!

قصری بر گرفته از کاخ سر کنسول فرانسه !

معماری موزه باید فراگیر و متعلق به تمام اقشار جامعه باشد / خلوص و تواضع در معماری بناهای فرهنگی ضروری است

زیرساخت‌های بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجری جهان نیازمند بازنگری است

بازآفرینی طاق کسری در موزه ایران باستان/ نگاهی بر اثر جذاب آندره گدار در تهران

طراحی بر مبنای طبیعت در مدرسه چینی/ رویکرد فضای آموزشی باز و انعطاف‌پذیر در مدارس

افتتاحیه دومین فستیوال معمار شیراز 98 / بررسی هویت گمشده معماری و شهرسازی ایرانی

سقف کلیسای نوتردام استخر می‌شود یا گلخانه!؟

تغییر لوگوی گوگل به افتخار "همه‌چیزدان" ایرانی!

"مسکن اجتماعی" رویایی شد/ بنیاد مسکن آماده؛ وزارتخانه بلاتکیف !

بی پناهی شهرها در مقابل سیلاب/ لزوم ایجاد پناه‎های پدافندی جهت حفاظت از شهرها

با وجود رشد فزاینده قیمت‌ها همچنان عوارض بافت فرسوده صفر است !