آخرین مطالب

حواله سایت موزه همدان به سال 98! میراث تاریخی - فرهنگی

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - پیاده‌راه سازی در میدان مرکزی شهر همدان و خیابان‌های منتهی به آن از سال 84 مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی را گرفت اما تا سال 96 اجرایی نشد و در حد حرف باقی مانده بود.

به‌ گزارش ایسنا، ‌با آغاز دور پنجم شورای شهر همدان در سال 95 و احداث پیاده‌راه بوعلی این مصوبه رنگ و بوی عملیاتی به خود گرفت؛ به‌طوری که در 20 بهمن سال 95 احداث پیاده‌راه بوعلی به بهره‌برداری رسید.

پس از ساخت پیاده‌راه بوعلی مسئولان شهرداری در مرداد 96 به دنبال ساخت پیاده‌راه اکباتان و میدان امام خمینی(ره) رفته و این پیاده‌راه‌ها با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی کلنگ خورد.

در شهریور 96 عملیات خاکبرداری میدان امام خمینی(ره) همدان آغاز شد و به این ترتیب پیاده‌راه تفریحی توریستی در همدان شکل گرفت و شهرداری و میراث فرهنگی به آرزوی دیرینه خود رسیدند که در آبان همان سال پیمانکاران شهرداری همدان به دنبال اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی شش رینگ تاریخی همدان، به یک تابوت سفالی در وسط میدان امام(ره) این شهر برخورد کردند ‌و براساس توافق بین شهرداری، شورای شهر، استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی استان، کاوش اضطراری در این محوطه به مدت 10 روز و توسط میراث فرهنگی آغاز شد تا اگر بعد از 10 روز، کاوش‌ها در این منطقه به نتیجه رسید که محوطه را به سایت موزه تبدیل کرده، در غیر این‌صورت تابوت‌ها به موزه منتقل شده و شهرداری پروژه خود را ادامه دهد.

در آذر 96 با کشف آثار تاریخی که قدمت آن به عصر آهن می‌رسید، جمعی از هنرمندان و فعالان مدنی همدانی با ارسال نامه‌ای به استاندار وقت خواستار ایجاد سایت موزه در این محل شدند تا از این محوطه تاریخی حفاظت شود.

پس از کشمش‌های فراوان و بازدید وزیر راه وشهرسازی از این محوطه و قول لفظی این مقام مسئول برای تأمین اعتبار احداث سایت موزه قوت گرفت و از طرفی کامران گردان سخنگوی شورای شهر، 12 آذر 96 در صحن شورای شهر اعلام کرد شورای شهر همدان هزینه ساخت سایت موزه را تقبل خواهد کرد.

28 دی ماه سال گذشته شهردار همدان در شورای سیاست گذاری رویداد گردشگری همدان 2018 از احداث سایت موزه میدان امام خمینی(ره) همدان خبرداد و اعلام کرد: اتمام عملیات احداث این سایت موزه تا پایان سال امکانپذیر است.

فتحیان‌نسب شهردار منطقه یک همدان نیز در مصاحبه‌ای با ایسنا با اشاره به اینکه 3 میلیارد تومان برای اجرای سایت‌موزه درنظرگرفته شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تلاش داریم سایت‌موزه میدان امام کار فاخری باشد نمی‌خواهیم باشتاب انجام شود بنابراین پیش‌بینی می‌شود در بهار 97 به بهره‌برداری برسد.

اینک بهار 98 در راه است و آب از آب تکان نخورده و در کمال تعجب سایت موزه به علت نبود اعتبار در مرکز شهر همدان همچون حفره‌ای باقی مانده است و با وجود صحبت‌های فوق هنوز مدیران شهرداری، راه و شهرسازی و میراث فرهنگی به دنبال اختصاص بودجه برای این پروژه هستند و امید به انجام آن در سال آینده دارند.

سایت موزه میدان امام اعتبار بازآفرینی می‌گیرد

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه قرار است اعتبارات بازآفرینی شهری به سایت موزه میدان امام خمینی(ره) داده شود، اظهار کرد: در صورتی‌که مراحل تبادل موافقت‌نامه انجام شود؛ این پروژه سال آینده به پیمانکار تحویل داده می‎‌شود.

حسن ربانی‌ارشد با تأکید براینکه راه و شهرسازی قولی درباره ساخت سایت موزه نداده بود، گفت: ما هیچ وعده‌ای درباره این پروژه نداده بودیم که برخی اعلام می‌کنند محقق نشده است.

وی تصریح کرد: راه و شهرسازی به شهرداری پیشنهاد داد این پروژه را از اعتبارات بازآفرینی شهری پیگیری کند که خوشبختانه با این پیشنهاد موافقت شده است.

ربانی ارشد با بیان اینکه این طرح در ستاد بازآفرینی شهرستانی تصویب شده است، عنوان کرد: در صورت موافقت شرکت بازآفرینی ایران، فرآیند مناقصه این پروژه برگزار خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‎شود این پروژه سال آینده شروع شود، خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نیست کارفرمای پروژه سایت موزه میدان امام راه وشهرسازی باشد یا شهرداری.

در نظر گرفتن 2 میلیارد اعتبار بازآفرینی برای سایت موزه

شهردار همدان نیز در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: 2 میلیارد تومان از اعتبارات بازآفرینی برای سایت موزه میدان امام همدان درنظر گرفته شده است.

عباس صوفی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود عملیات احداث سایت موزه از اوایل اردیبهشت 98 آغاز شود، اظهار کرد: در صورتی‌که بودجه مورد نیاز ابلاغ شود کار برگزاری مناقصه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در مرحله اول 2 میلیارد تومان درنظر گرفته شده است، عنوان کرد: اعتبارات بازآفرینی باید در اختیار شهرداری قرار بگیرد و کارفرما نیز شهرداری باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

میدان امام اصفهان نماد شکوه و عظمت تاریخ و معماری

کتاب معماری بصری + ادراک محیط منتشر شد

«مطلب خان» خوی تنها مسجد رو باز کشور/اوج معماری و هنر

معماری تهران گرفتار نوکیسه‌ها و چشم و هم چشمی شده است/ شهر زیبا ساختن بودجه نمی‌خواهد طراحی منظم نیاز دارد !

کوپنی کردن مصالح ساختمانی به نفع بازار مسکن نیست / کاهش ارزش معاملات مسکن به 40 درصد !

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندان

نظام مهندسی، محور تصمیم‎سازی درحوزه بازآفرینی شهری باشد/ خدمات مهندسی به حضور یک مهندس خلاصه نشود

تدقیق و تکمیل نقشه گسل‌های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان‌ها/تخصیص یک تا پنج درصد بودجه شرکت‌های تابعه وزارتخانه به پژوهش

حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

یادبودهای 3 فروردین ماه ...

نوروز در میان کشورهای دیگر چطور جشن گرفته می‌شود؟

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران

معاملات مسکن در تهران به یک‌سوم کاهش یافت / رشد قیمت مسکن متوقف شد

1398 سالی شکوفا و سرآمد در خدمت رسانی به مردم ایران است/سال 98 را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم

جدیدترین مدل‌های طراحی داخلی 2019

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر‌های بهاری ایران سفر کنید

کهن جشن ایرانیان در دربار قاجار و میان مردم تهران قدیم

میهمانی نوروز در قلب طهران

از فلسفه‌ وجودی «سین‌های نوروزی» چه می‌دانید؟

مکان‌های تاریخی تهران؛ آسیاب کوچک و آشیانه‌های قلعه مرغی

سال نو 1398 بر همگان مبارک و فرخنده باد

یادبودهای 2 فروردین ماه ...

شاهکارهای معماری حاصل اتحاد هنر، ثروت و قدرت است / معماری گذشته ایران بسیار پیشرو بود / روایت محمد امیر کرامت از سیاست‌های بانکی بر معماری کشور

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

پایان ساخت مستند "ساختمان سال" / روایت معماران برجسته از روند برگزاری جایزه معماری

طراحی مدرن کتابفروشی شهر باستانی چین

برگزاری نخستین فتوماراتن کشور / فراخوان دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین منتشر شد

استفاده از ظرفیت شورایاری‌ها در شناسایی مواضع دارای ظرفیت برای ایجاد میدان پیاده

سپاس از اعضای اصلی کمیته فنی 3 شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران

شرایط جدید واگذاری پروژه‌های طراحی و مهندسی به بخش خصوصی

طرح‌های اثرگذار شهرسازی باید پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند

اعضای کمیته تخصصی توسعه دولت الکترونیک وزارت راه و شهرسازی منصوب شدند

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود

تبدیل شهرهای جدید به سکونت‌گاه‌های آرامش‌بخش

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

بافت تاریخی، فرسوده نیست

یادبودهای 23 اسفندماه...

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

جای خالی سیاست های تنظیمی در طرح جامع مسکن!

تقویت هویت شهرها نیازمند محیط طبیعی و انسانی است

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

مجوز تخریب باغ 6هزار متری ولنجک صادر شد!

اختتامیه جشنواره چهره سال 97 را‌ه‌ و ساختمان/ اهدای تندیس و لوح تقدیر به چهره‌های منتخب

برنامه علمیاتی اجرای طرح‌های مسکن تدوین می‌شود

رایزنی شهرداری با دولت برای تبدیل "کارخانه سیمان ری" به موزه میراث صنعتی

300 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد

ساماندهی وضعیت مسکن در بافت فرسوده اولویت اول برنامه بازآفرینی/ کمترین میزان تصدی در برنامه بازآفرینی برای دولت و نهادهای عمومی است

یادبودهای 21 اسفندماه ...

تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی

بخشنامه احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود!