آخرین مطالب

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال فراخوان و مسابقه

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - راگ لب یک کارگاه ساخت در پایتخت کشور اسلوونی است. این مجموعه به عنوان مجری برنامه بین‌المللی پیری فعال، اقدام به برگزاری مسابقه‌ای در سطح جهان با موضوع طراحی برای افراد بالای هفتاد سال کرده است.

کلیه متقاضیان می‌توانند در زمینه‌های مختلف طراحی شامل: معماری، طراحی صنعتی، مهندسی، گرافیک، طراحی مد و لباس و با مطالعه این فراخوان و مطلع شدن از شرایط و ضوابط آن در برنامه شرکت کنند.

راگ لب و مرکز خلاقیت موزه معماری و طراحی لیوبلیانا برنامه بین‌المللی "پیری فعال" را با فراخواندن طراحان راه‌اندازی کرده‌اند. چالش مد نظر این برنامه جهانی، یافتن راهکارهایی برای ایجاد بستری برای سالمندان بالای هفتاد سال جهت دستیابی به زندگی مستقل و فعال در خانه‌هایشان و فضاهای عمومی شهری است. این چالش بر آن است تا توجه طراحان و سایر اعضای جامعه را به نیازها و مشکلات سالمندان جلب کند تا بدین وسیله تولید محصولات و خدماتی مختص سالمندان را تشویق و ترغیب کند.

 مخاطب این فراخوان طراحان فعال و یا بازنشسته، معماران، هنرمندان، مهندسان، سازندگان، دانشجویان و بازرگانان – شرکت هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی هستند.

زمینه‌های مورد توجه این مسابقه طراحی محصول، طراحی صنعتی، معماری، گرافیک، طراحی لباس و مد، طراحی فضا، اینترنت اشیا، طراحی خدمات با ترکیب، محصول و گرافیک، رباتیک و غیره است.

هشت پروژه از میان تمامی شرکت‌کنندگان انتخاب می‌شوند تا ایده‌های خود را به نمونه‌های ملموس در حین کارگاه بین‌المللی در لیوبلیانا حد فاصل 3 تا 7 تیر ماه 1398 توسعه دهند. پروژه‌های برگزیده برای جوایز نقدی رقابت خواهند کرد همچنین هزینه‌های سفر، اقامت و مصالح مورد نیاز برای ساخت نمونه در طول کارگاه پوشش داده خواهد شد. علاوه بر این، طرح‌های برگزیده از راهنمایی مدرسین و همچنین خدمات فنی و تجهیزاتی برخوردار خواهند بود.

این فراخوان بر آن است تا طراحان را به سمت ادراک نیازهای سالمندان بالای 70 سال سوق دهد تا بتوانند راهکارهایی برای رفع نیازها و مشکلات این گروه سنی ارائه دهند. می‌دانیم که وقتی مسئله بالا رفتن سن مطرح است ابعاد و اندازه‌های یک مورد قابل تطبیق برای دیگران نیست و چالش‌های هر فرد مختص همان فرد است. آن چیزی که در این بن قطعی است بالا رفتن میانگین سنی ساکنین زمین و پیرتر گشتن جمعیت است در اروپا این موضوع مسئله جدیدی نیست. در زمان کنونی میانگین سنی جمعیت این قاره رو به افزایش است.

همانطور که کودکان کمتری متولد می‌شوند، این موضوع به افزایش دائمی میانگین سنی جامعه منتهی می‌شود. این روند نتیجه بالا رفتن امید به زندگی و کاهش نرخ تولد است که به منجر به کاهش سهم جوانان از جمعیت در پهنه اروپا گشته استپ نرخ تولد بالا در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم (the baby boomers) از آن زمان تاکنون دیگر رخ نداده است و هیچ نشانه‌ای از رخداد این‌چنینی دیگری نیز دیده نمی‌شود. با وجود این که متولدین پس از جنگ جهانی دوم بیشترین سهم از نیروی کار را داشته‌اند، بسیاری از آن‌ها در حال بازنشسته شدن هستند.

در سال‌های پیش رو متولدین پس از جنگ سهم عمده‌ای از سالمندان را در جمعیت کلی اروپا شکل خواهند داد .با توجه به اطلاعات مرکز آمار اروپا و کمیسیون اروپا، جمعیت تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال پیرتر شدن با نرخ رو به رشد دائمی است و درصد جمعیتی سالمندان در مقایسه با هر گروه سنی دیگری با سرعت بیشتری در حال افزایش است. تمامی تخمین‌ها نشان دهنده افزایش چشم‌گیری هستند: اگر در 2017 درصد جمعیتی افراد بالای سال در حدود 19.4 درصد از کل جمعیت باشد، این مقدار انتظار می‌رود تا سال 2080 به 29.10 درصد افزایش پیدا کند. سهم افراد بالای 80 سال در همین دوره به میزان حدوداً دو برابر از 5.5 درصد به 12.7 درصد افزایش خواهد یافت.

چالش‌های پیری فعال

افزایش امید به زندگی فرصت‌های جالبی را نه تنها برای سالمندان و خانواده‌هایشان، بلکه برای کل جامعه به ارمغان می‌آورد. سال‌های “اضافی” امکان داشتن شغل‌های جدید، دنبال کردن تحصیلات دیگر، داوطلب شدن و یا زنده کردن تفریحات فراموش شده را فراهم می‌سازد. بدین صورت، این موارد به صورت قابل توجهی منجر به افزایش سلامت دوستان، خانواده و اجتماع می‌شود. بالا رفتن سن قطعاً چالش‌هایی هم به همراه دارد.

کیفیت زندگی به صورت قابل توجهی متفاوت خواهد بود و این مسئله متأثر از عوامل بسیاری است: برخی از آن‌ها شخصی هستند و به صورت دقیق‌تر به انتخاب‌های فردی هر شخصی در طول زندگی برمی‌گردند. در حالی که بسیاری از این چالش‌ها مربوط به بخش‌های فعال نظام حمایتی جامعه‌هاست، ساختمان‌های عمومی قابل دسترسی و شیوه‌های حمل و نقل، نظام بهداشت عمومی که متوجه سالمندان و نیازهای خاص آن‌ها باشد، برنامه‌های همکاری‌های بین نسلی و … می‌شود.چالش‌های این فراخوان بر اساس استراتژی‌های ملی اسلوونی برای جامعه‌ای با عمر طولانی تبیین شده است. با مشورت با سهام‌داران و بر اساس مطالعات انجام شده بر چالش‌های پیری فعال که افراد بالای هفتاد سال را مد نظر قرار داده است.

حافظه یا زوال عقل، از دست دادن توانایی‌های حرکتی و پیشگیری از آسیب‌دیدگی، فقر، از دست دادن حواس پنج گانه- ارتباط برقرار کردن، تنهایی، اجتماعی شدن، نقش فعال در جامعه، جدا افتادن، پیش‌داوری، تبعیض و چالش‌های ملموس از چالش‌های عمومی این مسابقه است.

متقاضیان باید طرح‌های پیشنهادی خود را با همکاری یک کارگاه، فب-لب یا آزمایشگاهی که در مجاورت آن‌ها در نظر گرفته شده است انجام دهند.

رویکرد خلاقانه و ارائه ایده و راه حل به صورت شفاف که منعکس کننده اصول پیری فعال باشد،ممتازی و اصالت طرح، قابلیت استفاده و تجاری سازی، داشتن هزینه‌های معقول ساختن و نسخه نهایی از لحاظ مالی قابل تهیه باشد، استفاده از مصالح بوم آورد و مناسب برای محیط زیست و قابلیت تولید پی در پی و یا دارا بودن کاربردهای متنوع در محیط‌های متفاوت از جمله معیارهای داوری این مسابقه است.

 کمیته انتخاب کننده هشت پروژه را به عنوان برگزیده انتخاب خواهند کرد. از این بین 5 مورد آن‌ها مربوط به افراد متخصص و شرکت‌ها خواهد بود و سه مورد باقی مانده از بین دانشجویان شرکت کننده انتخاب خواهند شد. این هشت پروژه برگزیده شامل حداقل 4 شرکت کننده از اسلوونی )ساکن دائم و یا موقت در این کشور خواهد بود. برگزیدگان از طریق ایمیل در تاریخ دوم اردیبهشت 1398 مطلع خواهند شد و تصاویری از ایده‌های برگزیده از طریق وب سایت راگ لب منتشر خواهند.

متقاضیان ثبت نام تا پایان روز 23 فروردین 1398 مهلت دارند که ایده‌ها و طرح‌های خود را در وب سایت راگ لب بارگذاری کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند از طریق سایت http://www.roglab.si/en/fresh/2019/roglab_open_active_aging اقدام کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

یادبودهای 3 خردادماه ...

شاخصه‌های معماری ایرانی ـ اسلامی چیست؟/ عدم توجه معماری امروز کشور به "بوم و اقلیم"

در اهمیت معماری

لزوم مدیریت یکپارچه مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس

تاج محل هند یکی از عجایب هفت گانه و جلوه گر شکوه معماری جهان

بازیابی عرصه‌های عمومی سبب مشارکت فعالانه شهروندان می‌شود

آمار رسمی از خسارت سیل به شهرها

بازار تعهدی مصالح، راهکار دولت برای رونق بازار مسکن / تلاش برای کاهش قمیت‌های افسارگسیخته مسکن

مقصد بعدی مهاجران تهرانی کجاست؟

یادبودهای 2 خردادماه ...

آغاز تدوین سند راهبردی احیاء و بازآفرینی بازار تهران

عدم ایجاد اتاق امن در ساختمان‌ها خلاف قانون است!

برگزاری مسابقه طراحی شهری در بندرعباس

شهر خلاق نیازمند به کارگیری مدیران هوشمند و جوان است

44 شهر استان تهران طرح جامع شهرسازی ندارند!

یادبودهای 1 خرداد ماه ...

ناکارآمدی ابزارهای تعزیراتی در ساماندهی بازار اجاره

توسعه درون‎زا، تفاوت بازآفرینی شهری با مسکن مهر/ نحوه قیمت‎گذاری واحدهای ساخته شده در بافت فرسوده

افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن ضابطه‌مند می‌شود؟

شناسایی نقاط بحرانی شهر تهران و لزوم ایجاد پناه‌های پدافندی در برابر سیلاب

خط آسمان شناسنامه هر شهر است

دغدغه زمین را برای مردم از بین می‌بریم/ احداث مسکن و برنامه ‌های بازآفرینی شهری در اولویت دولت قرار دارد

صدور مجوز نابودی یک باغ 5هزار متری در منطقه5 پایتخت/ معاون شهرسازی منطقه ناپدید شد!

فریز حریم دانشگاه تهران برداشته شد /سالاری: ساخت واحد های مسکونی در طرح جدید دانشگاه / نژاد بهرام: اولویت با قطعاتی است که دانشگاه تملک کرده و رها شده است

یادبودهای 31 اردیبهشت ماه ...

برگزاری دوره جامع گردش کار بیم با آرشیکد فارسی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

مسجد جامع ابرکوه؛ مسجدی 1000 ساله با 5 محراب!

کارگاه های تخصصی کمپین «نما، هویت شهر ما» برگزار می شود

عدم تناسب المان های شهری با فرهنگ و میراث شهر ارومیه

نسخه‌پیچی غلط برای مسکن !

اصل شهر دوستدار کودک تربیت انسان‌های بزرگ برای آینده کشور است

شهردار و شورای تبریز می خواهند در هامبورگ چه کنند؟!

نگاه کاسب کارانه شهرسازان به تهران/ شهرسازان هر چقدر خواستند ساختمان ساختند

ضرورت نوسازی محلات هدف به جای تک‌بناها در پروژه‌های بازآفرینی شهری/ تأکید بر توجه به مشارکت‌های مردمی در اجرای طرح‌های بازآفرینی

نبود برنامه‌ریزی وطرح منجر به گسترش فساد در نظام شهری می‌شود/ بازآفرینی شهری یکی از اهداف اصلی در حوزه توسعه شهری است

نهاد راهبری و پایش طرح‌های توسعه شهری دسترسی آزاد شهروندان به برنامه‌ریزی ها را فراهم می‌کند/ امضای موافقت‌نامه سه‌جانبه وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر تهران برای پایش طرح‌های جامع

تعطیلی نهاد برنامه‌ریزی عامل اصلی انحراف از مفاد طرح‌های تفصیلی

یادبودهای 29 اردیبهشت ماه ...

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند

معماری عجیب یک کتابفروشی در چین!

قصری بر گرفته از کاخ سر کنسول فرانسه !

معماری موزه باید فراگیر و متعلق به تمام اقشار جامعه باشد / خلوص و تواضع در معماری بناهای فرهنگی ضروری است

زیرساخت‌های بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجری جهان نیازمند بازنگری است

بازآفرینی طاق کسری در موزه ایران باستان/ نگاهی بر اثر جذاب آندره گدار در تهران

طراحی بر مبنای طبیعت در مدرسه چینی/ رویکرد فضای آموزشی باز و انعطاف‌پذیر در مدارس

افتتاحیه دومین فستیوال معمار شیراز 98 / بررسی هویت گمشده معماری و شهرسازی ایرانی

سقف کلیسای نوتردام استخر می‌شود یا گلخانه!؟

تغییر لوگوی گوگل به افتخار "همه‌چیزدان" ایرانی!

"مسکن اجتماعی" رویایی شد/ بنیاد مسکن آماده؛ وزارتخانه بلاتکیف !

بی پناهی شهرها در مقابل سیلاب/ لزوم ایجاد پناه‎های پدافندی جهت حفاظت از شهرها