آخرین مطالب

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال فراخوان و مسابقه

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - راگ لب یک کارگاه ساخت در پایتخت کشور اسلوونی است. این مجموعه به عنوان مجری برنامه بین‌المللی پیری فعال، اقدام به برگزاری مسابقه‌ای در سطح جهان با موضوع طراحی برای افراد بالای هفتاد سال کرده است.

کلیه متقاضیان می‌توانند در زمینه‌های مختلف طراحی شامل: معماری، طراحی صنعتی، مهندسی، گرافیک، طراحی مد و لباس و با مطالعه این فراخوان و مطلع شدن از شرایط و ضوابط آن در برنامه شرکت کنند.

راگ لب و مرکز خلاقیت موزه معماری و طراحی لیوبلیانا برنامه بین‌المللی "پیری فعال" را با فراخواندن طراحان راه‌اندازی کرده‌اند. چالش مد نظر این برنامه جهانی، یافتن راهکارهایی برای ایجاد بستری برای سالمندان بالای هفتاد سال جهت دستیابی به زندگی مستقل و فعال در خانه‌هایشان و فضاهای عمومی شهری است. این چالش بر آن است تا توجه طراحان و سایر اعضای جامعه را به نیازها و مشکلات سالمندان جلب کند تا بدین وسیله تولید محصولات و خدماتی مختص سالمندان را تشویق و ترغیب کند.

 مخاطب این فراخوان طراحان فعال و یا بازنشسته، معماران، هنرمندان، مهندسان، سازندگان، دانشجویان و بازرگانان – شرکت هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی هستند.

زمینه‌های مورد توجه این مسابقه طراحی محصول، طراحی صنعتی، معماری، گرافیک، طراحی لباس و مد، طراحی فضا، اینترنت اشیا، طراحی خدمات با ترکیب، محصول و گرافیک، رباتیک و غیره است.

هشت پروژه از میان تمامی شرکت‌کنندگان انتخاب می‌شوند تا ایده‌های خود را به نمونه‌های ملموس در حین کارگاه بین‌المللی در لیوبلیانا حد فاصل 3 تا 7 تیر ماه 1398 توسعه دهند. پروژه‌های برگزیده برای جوایز نقدی رقابت خواهند کرد همچنین هزینه‌های سفر، اقامت و مصالح مورد نیاز برای ساخت نمونه در طول کارگاه پوشش داده خواهد شد. علاوه بر این، طرح‌های برگزیده از راهنمایی مدرسین و همچنین خدمات فنی و تجهیزاتی برخوردار خواهند بود.

این فراخوان بر آن است تا طراحان را به سمت ادراک نیازهای سالمندان بالای 70 سال سوق دهد تا بتوانند راهکارهایی برای رفع نیازها و مشکلات این گروه سنی ارائه دهند. می‌دانیم که وقتی مسئله بالا رفتن سن مطرح است ابعاد و اندازه‌های یک مورد قابل تطبیق برای دیگران نیست و چالش‌های هر فرد مختص همان فرد است. آن چیزی که در این بن قطعی است بالا رفتن میانگین سنی ساکنین زمین و پیرتر گشتن جمعیت است در اروپا این موضوع مسئله جدیدی نیست. در زمان کنونی میانگین سنی جمعیت این قاره رو به افزایش است.

همانطور که کودکان کمتری متولد می‌شوند، این موضوع به افزایش دائمی میانگین سنی جامعه منتهی می‌شود. این روند نتیجه بالا رفتن امید به زندگی و کاهش نرخ تولد است که به منجر به کاهش سهم جوانان از جمعیت در پهنه اروپا گشته استپ نرخ تولد بالا در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم (the baby boomers) از آن زمان تاکنون دیگر رخ نداده است و هیچ نشانه‌ای از رخداد این‌چنینی دیگری نیز دیده نمی‌شود. با وجود این که متولدین پس از جنگ جهانی دوم بیشترین سهم از نیروی کار را داشته‌اند، بسیاری از آن‌ها در حال بازنشسته شدن هستند.

در سال‌های پیش رو متولدین پس از جنگ سهم عمده‌ای از سالمندان را در جمعیت کلی اروپا شکل خواهند داد .با توجه به اطلاعات مرکز آمار اروپا و کمیسیون اروپا، جمعیت تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال پیرتر شدن با نرخ رو به رشد دائمی است و درصد جمعیتی سالمندان در مقایسه با هر گروه سنی دیگری با سرعت بیشتری در حال افزایش است. تمامی تخمین‌ها نشان دهنده افزایش چشم‌گیری هستند: اگر در 2017 درصد جمعیتی افراد بالای سال در حدود 19.4 درصد از کل جمعیت باشد، این مقدار انتظار می‌رود تا سال 2080 به 29.10 درصد افزایش پیدا کند. سهم افراد بالای 80 سال در همین دوره به میزان حدوداً دو برابر از 5.5 درصد به 12.7 درصد افزایش خواهد یافت.

چالش‌های پیری فعال

افزایش امید به زندگی فرصت‌های جالبی را نه تنها برای سالمندان و خانواده‌هایشان، بلکه برای کل جامعه به ارمغان می‌آورد. سال‌های “اضافی” امکان داشتن شغل‌های جدید، دنبال کردن تحصیلات دیگر، داوطلب شدن و یا زنده کردن تفریحات فراموش شده را فراهم می‌سازد. بدین صورت، این موارد به صورت قابل توجهی منجر به افزایش سلامت دوستان، خانواده و اجتماع می‌شود. بالا رفتن سن قطعاً چالش‌هایی هم به همراه دارد.

کیفیت زندگی به صورت قابل توجهی متفاوت خواهد بود و این مسئله متأثر از عوامل بسیاری است: برخی از آن‌ها شخصی هستند و به صورت دقیق‌تر به انتخاب‌های فردی هر شخصی در طول زندگی برمی‌گردند. در حالی که بسیاری از این چالش‌ها مربوط به بخش‌های فعال نظام حمایتی جامعه‌هاست، ساختمان‌های عمومی قابل دسترسی و شیوه‌های حمل و نقل، نظام بهداشت عمومی که متوجه سالمندان و نیازهای خاص آن‌ها باشد، برنامه‌های همکاری‌های بین نسلی و … می‌شود.چالش‌های این فراخوان بر اساس استراتژی‌های ملی اسلوونی برای جامعه‌ای با عمر طولانی تبیین شده است. با مشورت با سهام‌داران و بر اساس مطالعات انجام شده بر چالش‌های پیری فعال که افراد بالای هفتاد سال را مد نظر قرار داده است.

حافظه یا زوال عقل، از دست دادن توانایی‌های حرکتی و پیشگیری از آسیب‌دیدگی، فقر، از دست دادن حواس پنج گانه- ارتباط برقرار کردن، تنهایی، اجتماعی شدن، نقش فعال در جامعه، جدا افتادن، پیش‌داوری، تبعیض و چالش‌های ملموس از چالش‌های عمومی این مسابقه است.

متقاضیان باید طرح‌های پیشنهادی خود را با همکاری یک کارگاه، فب-لب یا آزمایشگاهی که در مجاورت آن‌ها در نظر گرفته شده است انجام دهند.

رویکرد خلاقانه و ارائه ایده و راه حل به صورت شفاف که منعکس کننده اصول پیری فعال باشد،ممتازی و اصالت طرح، قابلیت استفاده و تجاری سازی، داشتن هزینه‌های معقول ساختن و نسخه نهایی از لحاظ مالی قابل تهیه باشد، استفاده از مصالح بوم آورد و مناسب برای محیط زیست و قابلیت تولید پی در پی و یا دارا بودن کاربردهای متنوع در محیط‌های متفاوت از جمله معیارهای داوری این مسابقه است.

 کمیته انتخاب کننده هشت پروژه را به عنوان برگزیده انتخاب خواهند کرد. از این بین 5 مورد آن‌ها مربوط به افراد متخصص و شرکت‌ها خواهد بود و سه مورد باقی مانده از بین دانشجویان شرکت کننده انتخاب خواهند شد. این هشت پروژه برگزیده شامل حداقل 4 شرکت کننده از اسلوونی )ساکن دائم و یا موقت در این کشور خواهد بود. برگزیدگان از طریق ایمیل در تاریخ دوم اردیبهشت 1398 مطلع خواهند شد و تصاویری از ایده‌های برگزیده از طریق وب سایت راگ لب منتشر خواهند.

متقاضیان ثبت نام تا پایان روز 23 فروردین 1398 مهلت دارند که ایده‌ها و طرح‌های خود را در وب سایت راگ لب بارگذاری کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند از طریق سایت http://www.roglab.si/en/fresh/2019/roglab_open_active_aging اقدام کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

میدان امام اصفهان نماد شکوه و عظمت تاریخ و معماری

کتاب معماری بصری + ادراک محیط منتشر شد

«مطلب خان» خوی تنها مسجد رو باز کشور/اوج معماری و هنر

معماری تهران گرفتار نوکیسه‌ها و چشم و هم چشمی شده است/ شهر زیبا ساختن بودجه نمی‌خواهد طراحی منظم نیاز دارد !

کوپنی کردن مصالح ساختمانی به نفع بازار مسکن نیست / کاهش ارزش معاملات مسکن به 40 درصد !

توسعه شهرها در گرو مشارکت شهروندان

نظام مهندسی، محور تصمیم‎سازی درحوزه بازآفرینی شهری باشد/ خدمات مهندسی به حضور یک مهندس خلاصه نشود

تدقیق و تکمیل نقشه گسل‌های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان‌ها/تخصیص یک تا پنج درصد بودجه شرکت‌های تابعه وزارتخانه به پژوهش

حوزه راه و شهرسازی در سالی که گذشت

یادبودهای 3 فروردین ماه ...

نوروز در میان کشورهای دیگر چطور جشن گرفته می‌شود؟

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران

معاملات مسکن در تهران به یک‌سوم کاهش یافت / رشد قیمت مسکن متوقف شد

1398 سالی شکوفا و سرآمد در خدمت رسانی به مردم ایران است/سال 98 را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم

جدیدترین مدل‌های طراحی داخلی 2019

پیشنهاد نوروزی؛ به شهر‌های بهاری ایران سفر کنید

کهن جشن ایرانیان در دربار قاجار و میان مردم تهران قدیم

میهمانی نوروز در قلب طهران

از فلسفه‌ وجودی «سین‌های نوروزی» چه می‌دانید؟

مکان‌های تاریخی تهران؛ آسیاب کوچک و آشیانه‌های قلعه مرغی

سال نو 1398 بر همگان مبارک و فرخنده باد

یادبودهای 2 فروردین ماه ...

شاهکارهای معماری حاصل اتحاد هنر، ثروت و قدرت است / معماری گذشته ایران بسیار پیشرو بود / روایت محمد امیر کرامت از سیاست‌های بانکی بر معماری کشور

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

پایان ساخت مستند "ساختمان سال" / روایت معماران برجسته از روند برگزاری جایزه معماری

طراحی مدرن کتابفروشی شهر باستانی چین

برگزاری نخستین فتوماراتن کشور / فراخوان دومین جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین منتشر شد

استفاده از ظرفیت شورایاری‌ها در شناسایی مواضع دارای ظرفیت برای ایجاد میدان پیاده

سپاس از اعضای اصلی کمیته فنی 3 شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران

شرایط جدید واگذاری پروژه‌های طراحی و مهندسی به بخش خصوصی

طرح‌های اثرگذار شهرسازی باید پیوست‌ پدافند غیرعامل داشته باشند

اعضای کمیته تخصصی توسعه دولت الکترونیک وزارت راه و شهرسازی منصوب شدند

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود

تبدیل شهرهای جدید به سکونت‌گاه‌های آرامش‌بخش

تبعات سرکوب زیست شبانه در تهران

بافت تاریخی، فرسوده نیست

یادبودهای 23 اسفندماه...

حواله سایت موزه همدان به سال 98!

جای خالی سیاست های تنظیمی در طرح جامع مسکن!

تقویت هویت شهرها نیازمند محیط طبیعی و انسانی است

عدم تخصیص بودجه برای مقاوم سازی گودهای رها شده، مهمترین چالش پیش روی شهرداری تهران!/بی تفاوتی سازمان های دولتی به 45 گود رها شده در پایتخت

مجوز تخریب باغ 6هزار متری ولنجک صادر شد!

اختتامیه جشنواره چهره سال 97 را‌ه‌ و ساختمان/ اهدای تندیس و لوح تقدیر به چهره‌های منتخب

برنامه علمیاتی اجرای طرح‌های مسکن تدوین می‌شود

رایزنی شهرداری با دولت برای تبدیل "کارخانه سیمان ری" به موزه میراث صنعتی

300 هزار خانه خالی از سکنه در تهران وجود دارد

ساماندهی وضعیت مسکن در بافت فرسوده اولویت اول برنامه بازآفرینی/ کمترین میزان تصدی در برنامه بازآفرینی برای دولت و نهادهای عمومی است

یادبودهای 21 اسفندماه ...

تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی

بخشنامه احداث شهرک‌های گردشگری متوقف شود!