آخرین مطالب

معماری تجلی روح زمانه یک ملت است / معماری روایت‌گر زیست بوم و فرهنگ یک جامعه است اصول معماری - هویت معماری

معماری تجلی روح زمانه یک ملت است / معماری روایت‌گر زیست بوم و فرهنگ یک جامعه است

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - علی قریشوندی آبراکی، معمار و پژوهشگر ، توجه بر معماری گذشته ایران به عنوان امری تاریخی را مهم خواند و در این باره به خبرنگار هنرآنلاین گفت: آنچه باعث متمایز شدن، بناهای گذشته در معماری ما می‌شود، حیات ذهنی ما نسبت به تاریخ است زیرا تاریخ فضای زیست ماست.

او در ادامه افزود: حیات ذهنی متأثر از ادراک ما از شهر و فضای روزمره است، وقتی وارد بنایی نظیر مسجد جامع عباسی اصفهان می‌شویم، گونه متفاوت از تاریخ فضا آن را متمایز می‌بینیم.

این معمار تصریح کرد: گاهی ما یک نگاه کالبدی به یک بنا داریم بنابراین می‌توانیم تفاوت یک بنا را با سایر گونه‌های همسان به واسطه رنگ، ابعاد، اندازه‌ها، شکل و فرم تعیین کنیم اما از سوی دیگر جنبه ذهنی مخاطب امر بسیار مهمی است یعنی وقتی وارد یک مسجد می‌شویم، بدون آگاهی از تاریخ مکتوب آن به نوعی حس نوستالژیک و دوگانه‌ای در ما ایجاد می‌شود به عبارتی نوعی "آن" یا "اکنون" که حامل گذشته و حال است؛این آغاز و اصلی‌ترین وجه تمایز گذاری بناها توسط ماست.

او ادامه داد: ما جنبه‌های کالبدی و تمایزهای کالبدی را در تاریخ بسیار دیده‌ایم بنابراین به راحتی می‌توانیم به واسطه ویژگی‌های کالبدی تعلق تاریخی بنا را تشخیص دهیم و به ‌نوعی تقسیم تاریخی کنیم اما آنچه برای ما اهمیت دارد، جنبه ذهنی ما از معماری است؛ یعنی آنچه که مخاطب در اولین برخورد از آن دریافت می‌کند و می‌تواند یک تجربه متفاوت و متمایزی از حس تاریخی را به دست آورد.

این معمار ایجاد تعلق در مخاطب را امری قابل توجه خواند و اظهار کرد: این مسئله برای من بیشتر یک دغدغه شخصی است و به این نکته که یک اثر معماری در برخورد نخست چه احساسی را در مخاطب ایجاد می‌کند، توجه دارم زیرا اساساً اینکه مخاطب چه تجربه‌ای از بنا دریافت می‌کند، در تداوم و حیات ذهنی او حائز اهمیت است زیرا این نقطه همان ایجاد وجه تمایز و حس متفاوت شدن است.

این معمار و پژوهشگر تصریح کرد: به واسطه زیستن در شهری که شکل مدرن یافته و غنای حسی آن کمرنگ شده، بناهای تاریخی می‌توانند خواسته یا ناخواسته درک ما را نسبت به ادراک ما از تاریخ تغییر دهند و به عبارتی ذهن و دریافت ما از محیط تأثیر ایجاد کنند یا به‌نوعی جنبه‌های حیاتی ذهن را تحت الشعاع قرار دهند.

آبراکی ادامه داد: اگر ما غنای حسی و فضایی بنایی نظیر مسجد جامع عباسی اصفهان را در بافت و کالبد شهر اصفهان ایجاد کنیم، می‌توانیم در فعال شدن حیات ذهنی جامعه مؤثر باشیم. که با احیاء و وجود عناصر تاریخی می‌توان چنین تجربه‌ای را ایجاد کرد.به مراتب با دیدن شهر شکلی از تاریخ و تداوم مرور خواهد شد.

این معمار_پژوهشگر، معماری را فراتر از فضاهای کالبدی دانست و گفت: وقتی از معماری صحبت می‌کنیم، در حقیقت چیزی را در ذهن خود متصور می‌شویم که می‌تواند کیفیت‌های یک فضا یا عیناً شکل کالبدی آن باشد. ما اگر بخواهیم جنبه‌های کالبدی را ببینیم باید بدانیم که این عنصر، به نظر می‌رسد بیشتر حاصل ویژگی‌های تکنیکی و ترکیبات مصالح است بنابراین در این روند اگر بخواهیم در فرهنگ خود معادل سازی کنیم، باید بگوییم که یک معمار با مصالحی که در اختیار دارد، به‌نوعی کیمیاگری می‌کند زیرا سعی دارد، عنصر جدیدی را پدیدار کند که وابسته به زمان و مکان است.

آبراکی تأکید کرد: اگر بخواهیم جنبه‌های تکنیکال را صرفاً به دوران کنونی انتقال دهیم و عیناً همان شکل و طاق را استفاده کنیم، شعور مخاطب را زیر سؤال می‌بریم زیرا در این حالت چیزی را به وجود می‌آوریم که متعلق به این زمانه نیست. در معماری گذشته ما این ویژگی یعنی توجه به زمینه و مصالح موجود، بسیار پررنگ بوده است بنابراین در این راستا ما باید فراتر از جنبه کالبدی را بررسی کنیم و از الگوها و طرح مایه بناهای تاریخی استفاده کنیم.

او خاطرنشان کرد: آنچه که می‌توانیم به نمایش عمومی قرار دهیم، فایده مندی هنر و ویژگی غنا بخشیدن به زندگی روزمره و کیفیت‌های فضایی است زیرا فضای مدرن امروز باعث شده که ما غنای محیطی را کمرنگ‌تر ببینیم بنابراین باید برای صحبت کردن درباره این بناها به ارائه راهکارها بپردازیم و تنها مانند بسیاری از نشست‌ها به درد و دل خطم نکنیم.

این معمار بر لزوم توجه به نقد در جامعه تأکید کرد و گفت: متأسفانه بیشتر ما فکر می‌کنیم که منتقد نباید در زمینه معماری راهکار ارائه دهد و صرفاً نقد وظیفه اوست، و این خطای ما از تعریف روشنفکری است. در این راستا نظام آموزشی بسیار مؤثر است.نباید فراموش کنیم که ما در نظام آموزشی فعلی معمارانی را داریم که فضاها و معماری‌های شاخصی را که ما امروز درباره آن صحبت می‌کنیم، حتی تجربه نکرده‌اند. در این میان حتی معمارانی هستند که بناهای اصفهان، شیراز و شهرهای شاخص ایران را ندیده‌اند! این مسئله از جمله مشکلات آموزش ماست.

آبراکی افزود: باید از ویژگی رسانه و فضاهای مجازی برای بهبود این عرصه استفاده کنیم تا بر نسل جدید معماری تأثیرگذار باشیم. نباید در شرایط حاضر سکوت کنیم و صرفاً در کلاس‌های درس بدون توجه به دنیای مدرن درباره ایده‌آل‌ها صحبت کنیم.

او ادامه داد: فضای مجازی گاهی سبب می‌شود که ذهن دانشجو پر از طرح و نمونه‌هایی شود که متعلق به این جامعه و پاسخگوی این نیازها نیست بنابراین به‌نوعی، فضای مجازی ذهن دانشجویان افت زده می‌کند و در دنباله آن معماری خاصی ایجاد می‌شود که می‌توان نمونه آن را در شهرها دید.

این معمار و پژوهشگر بیان کرد: به نظر من وقتی درباره معماری صحبت می‌کنیم، به شکل غیر مستقیم درباره فرهنگ و زیست بوم یک جامعه نیز صحبت می‌کنیم. در واقع از زمینه شکل‌گیری معماری صحبت می‌کنیم و این زمینه بسیار گسترده است و شامل اجتماع، فرهنگ، اقتصاد و .. می‌شود اما آنچه که سرنوشت یک جامعه و فرهنگ را می‌سازد نظام آموزشی است.متأسفانه ساختار آموزشی کنونی سرفصل‌هایی را مشخص می‌کند که هیچ تفاوتی بین مناطق ایران قائل نیست. یعنی از شمال تا جنوب ایران همه همان دروس را می‌خوانند درحالی‌که ما اقوام و قومیت‌های مختلفی را داریم که لازم است برای تنوع فرهنگی و اقلیمی که در کشور داریم، سرفصل‌های آموزشی را بومی‌سازی کنیم.اگر چه به شکل عمومی در دروس به جنبه‌های مختلف از فرهنگ و ویژگی‌های معماری و شهرسازی پرداخته شده است اما ما به شکل تخصصی و منحصر به فرهنگ و جغرافیای هر منطقه نیاز به بومی‌سازی سرفصل‌های آموزشی داریم که متأسفانه تا امروز رخ نداده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

شاخص‌های تفسیرپذیر آیین‌نامه شورایاری‌ها کاهش یافت !

یک گاو صندوق پر از خانه‌های خالی!

انتقاد وزیر از ساخت مسکن مهر در برهوت!

هجوم به هلال فقر تهران !

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران منصوب شد / جایگاه کمیسیون ماده پنج در استان تهران قدرتمند می‌شود !

نشست «معیار بافت فرسوده؛ از واقعیت تا خیال» برگزار می شود؛

همکاری دانشگاه هنر با مدرسه معماری کلرمون‌فران

املاک محدوده دانشگاه تهران ازفریز خارج شده امااجازه اقدامی نداریم!

بنا و موقعیت تئاتر شهر در راستای بازآفرینی شهری مشهد نیست!

سه اولویت مهم وزارت راه و شهرسازی درحوزه مسکن

چالش تازه میان وزارت راه و سازمان نظام مهندسی برای انتخابات نظام مهندسی

یادبودهای 3 تیرماه ...

بستری برای حضور معماران جوان نیست / روایت امیرحسین حاجی‌زاده از سرخوردگی معماران نسل جوان !

45 روز از وعده وزیر راه گذشت؛ کارت مصالح ساختمانی عملیاتی نشد !

برگزاری مسابقه اسکیس ایده‌ای جایگزین برای پل طبیعت / جایگزین پل طبیعت را پیشنهاد دهید

برگزاری سمینار تکنولوژی‌های دیجیتال در معماری

تلاش برای کاهش استفاده از خودروی شخصی/پرسش رهبر انقلاب از حناچی درباره استفاده از خارجی‌ها!

یکپارچه نبودن وظایف، چالش عمده در حوزه برنامه‌ریزی است

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی باحکم وزیر منصوب شد

نقدی بر برنامه مسکنیِ وزارت راه؛ کارت مصالح ساختمانی گفتار درمانی است !

"رویکردهای نوین در برنامه‌‎ریزی شهری" ویژه مدیران منتشر شد

نوسازی مدارس بافت فرسوده به اداره نوسازی مدارس قم واگذار شود

یادبودهای 1 تیرماه ...

اصلاح حریم شهر سردرود در آذربایجان‌شرقی

معروف‌ترین معماری دوره قاجار رابشناسید ...

خلاقیت‌های معماری در ایستگاه‌های متروی عربستان!

باشگاه معماران مرکز معماری اسلامی افتتاح شد

مجسمه؛ حلقه‌ی رابط معماری با جامعه

توجه به ترویج فرهنگ زیست‌محیطی و معماری مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی / هزینه سالیانه 5000 میلیارد تومانی در ساخت‌وساز مدارس

معماری شهری نباید هویت انسان‌ها را مخدوش کند

تجلی فرهنگ 31 استان در پارک ایران کوچک

عکس های نیمه اتوماتیک از روسیه!

قوانین بالادستی مسیر قانونگذاری محلی برای تسهیل گردشگری را سد کرده است

جذابترین روستا‌های گردشگری ایران را از دست ندهید!

یادبودهای 31 خردادماه ...

عبور از بازآفرینی به مسکن مهر؟ تکرار سکانس تلخ «مسکن مهر»؛ مجوز «ساخت مسکن بیرون از شهر» به مدیران استانی !

آشفتگی بصری و لزوم تدوین ضوابط در نماهای شهری

بازسازی مقبره مهدی آذر یزدی نیازمند همراهی هئیت امنای آرامستان خرمشاه است

آغاز اجلاس مجمع رئیسان شورای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها در رشت

یادبودهای 30 خردادماه ...

سهم عظیمی ازاشتغال کشور متاثر از صنعت ساختمان است

بدون ارتقای توانمندی ساکنان بافت‌های فرسوده، بازآفرینی محقق نمی‌شود

معماری امروز زبان مشترک ندارد / معماری گذشته بهترین پاسخ را به شرایط اقلیمی داده است / روایت علی کیافر از معضلات شهرسازی و معماری در ایران

مغایرت‌های طرح جامع شهر پاکدشت به استاندار تهران ابلاغ شد

نخستین شماره نشریه کوبه منتشر شد

بررسی "تأثیر سطوح شهری بر گسترش جزایر گرمایی شهری"

نگاهی بر فیلم‌هایی با موضوع شهر / بررسی فیلم "شهر همچون سمفونی"

انتشار فراخوان مسابقه طراحی بِشکو 2

کمک 30 میلیارد تومانی وزارت راه به شهرداری تهران

برگزاری کارگاه آموزشی پیاده مداری و خودرو محوری در شهرداری مشهد