آخرین مطالب

معماری تجلی روح زمانه یک ملت است / معماری روایت‌گر زیست بوم و فرهنگ یک جامعه است اصول معماری - هویت معماری

معماری تجلی روح زمانه یک ملت است / معماری روایت‌گر زیست بوم و فرهنگ یک جامعه است

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - علی قریشوندی آبراکی، معمار و پژوهشگر ، توجه بر معماری گذشته ایران به عنوان امری تاریخی را مهم خواند و در این باره به خبرنگار هنرآنلاین گفت: آنچه باعث متمایز شدن، بناهای گذشته در معماری ما می‌شود، حیات ذهنی ما نسبت به تاریخ است زیرا تاریخ فضای زیست ماست.

او در ادامه افزود: حیات ذهنی متأثر از ادراک ما از شهر و فضای روزمره است، وقتی وارد بنایی نظیر مسجد جامع عباسی اصفهان می‌شویم، گونه متفاوت از تاریخ فضا آن را متمایز می‌بینیم.

این معمار تصریح کرد: گاهی ما یک نگاه کالبدی به یک بنا داریم بنابراین می‌توانیم تفاوت یک بنا را با سایر گونه‌های همسان به واسطه رنگ، ابعاد، اندازه‌ها، شکل و فرم تعیین کنیم اما از سوی دیگر جنبه ذهنی مخاطب امر بسیار مهمی است یعنی وقتی وارد یک مسجد می‌شویم، بدون آگاهی از تاریخ مکتوب آن به نوعی حس نوستالژیک و دوگانه‌ای در ما ایجاد می‌شود به عبارتی نوعی "آن" یا "اکنون" که حامل گذشته و حال است؛این آغاز و اصلی‌ترین وجه تمایز گذاری بناها توسط ماست.

او ادامه داد: ما جنبه‌های کالبدی و تمایزهای کالبدی را در تاریخ بسیار دیده‌ایم بنابراین به راحتی می‌توانیم به واسطه ویژگی‌های کالبدی تعلق تاریخی بنا را تشخیص دهیم و به ‌نوعی تقسیم تاریخی کنیم اما آنچه برای ما اهمیت دارد، جنبه ذهنی ما از معماری است؛ یعنی آنچه که مخاطب در اولین برخورد از آن دریافت می‌کند و می‌تواند یک تجربه متفاوت و متمایزی از حس تاریخی را به دست آورد.

این معمار ایجاد تعلق در مخاطب را امری قابل توجه خواند و اظهار کرد: این مسئله برای من بیشتر یک دغدغه شخصی است و به این نکته که یک اثر معماری در برخورد نخست چه احساسی را در مخاطب ایجاد می‌کند، توجه دارم زیرا اساساً اینکه مخاطب چه تجربه‌ای از بنا دریافت می‌کند، در تداوم و حیات ذهنی او حائز اهمیت است زیرا این نقطه همان ایجاد وجه تمایز و حس متفاوت شدن است.

این معمار و پژوهشگر تصریح کرد: به واسطه زیستن در شهری که شکل مدرن یافته و غنای حسی آن کمرنگ شده، بناهای تاریخی می‌توانند خواسته یا ناخواسته درک ما را نسبت به ادراک ما از تاریخ تغییر دهند و به عبارتی ذهن و دریافت ما از محیط تأثیر ایجاد کنند یا به‌نوعی جنبه‌های حیاتی ذهن را تحت الشعاع قرار دهند.

آبراکی ادامه داد: اگر ما غنای حسی و فضایی بنایی نظیر مسجد جامع عباسی اصفهان را در بافت و کالبد شهر اصفهان ایجاد کنیم، می‌توانیم در فعال شدن حیات ذهنی جامعه مؤثر باشیم. که با احیاء و وجود عناصر تاریخی می‌توان چنین تجربه‌ای را ایجاد کرد.به مراتب با دیدن شهر شکلی از تاریخ و تداوم مرور خواهد شد.

این معمار_پژوهشگر، معماری را فراتر از فضاهای کالبدی دانست و گفت: وقتی از معماری صحبت می‌کنیم، در حقیقت چیزی را در ذهن خود متصور می‌شویم که می‌تواند کیفیت‌های یک فضا یا عیناً شکل کالبدی آن باشد. ما اگر بخواهیم جنبه‌های کالبدی را ببینیم باید بدانیم که این عنصر، به نظر می‌رسد بیشتر حاصل ویژگی‌های تکنیکی و ترکیبات مصالح است بنابراین در این روند اگر بخواهیم در فرهنگ خود معادل سازی کنیم، باید بگوییم که یک معمار با مصالحی که در اختیار دارد، به‌نوعی کیمیاگری می‌کند زیرا سعی دارد، عنصر جدیدی را پدیدار کند که وابسته به زمان و مکان است.

آبراکی تأکید کرد: اگر بخواهیم جنبه‌های تکنیکال را صرفاً به دوران کنونی انتقال دهیم و عیناً همان شکل و طاق را استفاده کنیم، شعور مخاطب را زیر سؤال می‌بریم زیرا در این حالت چیزی را به وجود می‌آوریم که متعلق به این زمانه نیست. در معماری گذشته ما این ویژگی یعنی توجه به زمینه و مصالح موجود، بسیار پررنگ بوده است بنابراین در این راستا ما باید فراتر از جنبه کالبدی را بررسی کنیم و از الگوها و طرح مایه بناهای تاریخی استفاده کنیم.

او خاطرنشان کرد: آنچه که می‌توانیم به نمایش عمومی قرار دهیم، فایده مندی هنر و ویژگی غنا بخشیدن به زندگی روزمره و کیفیت‌های فضایی است زیرا فضای مدرن امروز باعث شده که ما غنای محیطی را کمرنگ‌تر ببینیم بنابراین باید برای صحبت کردن درباره این بناها به ارائه راهکارها بپردازیم و تنها مانند بسیاری از نشست‌ها به درد و دل خطم نکنیم.

این معمار بر لزوم توجه به نقد در جامعه تأکید کرد و گفت: متأسفانه بیشتر ما فکر می‌کنیم که منتقد نباید در زمینه معماری راهکار ارائه دهد و صرفاً نقد وظیفه اوست، و این خطای ما از تعریف روشنفکری است. در این راستا نظام آموزشی بسیار مؤثر است.نباید فراموش کنیم که ما در نظام آموزشی فعلی معمارانی را داریم که فضاها و معماری‌های شاخصی را که ما امروز درباره آن صحبت می‌کنیم، حتی تجربه نکرده‌اند. در این میان حتی معمارانی هستند که بناهای اصفهان، شیراز و شهرهای شاخص ایران را ندیده‌اند! این مسئله از جمله مشکلات آموزش ماست.

آبراکی افزود: باید از ویژگی رسانه و فضاهای مجازی برای بهبود این عرصه استفاده کنیم تا بر نسل جدید معماری تأثیرگذار باشیم. نباید در شرایط حاضر سکوت کنیم و صرفاً در کلاس‌های درس بدون توجه به دنیای مدرن درباره ایده‌آل‌ها صحبت کنیم.

او ادامه داد: فضای مجازی گاهی سبب می‌شود که ذهن دانشجو پر از طرح و نمونه‌هایی شود که متعلق به این جامعه و پاسخگوی این نیازها نیست بنابراین به‌نوعی، فضای مجازی ذهن دانشجویان افت زده می‌کند و در دنباله آن معماری خاصی ایجاد می‌شود که می‌توان نمونه آن را در شهرها دید.

این معمار و پژوهشگر بیان کرد: به نظر من وقتی درباره معماری صحبت می‌کنیم، به شکل غیر مستقیم درباره فرهنگ و زیست بوم یک جامعه نیز صحبت می‌کنیم. در واقع از زمینه شکل‌گیری معماری صحبت می‌کنیم و این زمینه بسیار گسترده است و شامل اجتماع، فرهنگ، اقتصاد و .. می‌شود اما آنچه که سرنوشت یک جامعه و فرهنگ را می‌سازد نظام آموزشی است.متأسفانه ساختار آموزشی کنونی سرفصل‌هایی را مشخص می‌کند که هیچ تفاوتی بین مناطق ایران قائل نیست. یعنی از شمال تا جنوب ایران همه همان دروس را می‌خوانند درحالی‌که ما اقوام و قومیت‌های مختلفی را داریم که لازم است برای تنوع فرهنگی و اقلیمی که در کشور داریم، سرفصل‌های آموزشی را بومی‌سازی کنیم.اگر چه به شکل عمومی در دروس به جنبه‌های مختلف از فرهنگ و ویژگی‌های معماری و شهرسازی پرداخته شده است اما ما به شکل تخصصی و منحصر به فرهنگ و جغرافیای هر منطقه نیاز به بومی‌سازی سرفصل‌های آموزشی داریم که متأسفانه تا امروز رخ نداده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پشتوانه علمی در سیاستگذاری‌ها ضروری است

احتمال وقوع فاجعه دروازه قرآن شیراز در اتوبان امام علی/ وقوع سیلاب در اتوبان‌های شمالی_جنوبی محتمل است/تونل‌های زیر اتوبان‌های تهران‌ پاسخگوی دبی سیلاب‌های شدید نیستند

شهردار ساری معاون وزیر راه و شهرسازی شد

مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود/بازنگری در آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی

امضای تفاهم‌نامه همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن با برنامه اسکان بشر ملل متحد

نشست یک‌روزه سیل برگزار می‌شود

نشست بررسی تحلیلی حوادث سیل‌های اخیر با حضور اساتید و مسئولان

کارگاه آموزشی تخصصی پایش و ارزیابی خطر حوادث و بلایا برگزار می شود

ضرورت توجه به آثار اقتصادی واجتماعی طرح عرضه و تولید مسکن در شهرهای جدید از ابتدای طرح / استفاده حداکثری از ظرفیت طرح‌های جامع و تفصیلی موجود

قانون ممنوعیت ساخت و ساز در حریم رودخانه باید ضمانت اجرایی داشته باشد

اصفهان توان توسعه افقی را ندارد !

تمدید فراخوان دفاتر تسهیل‌گری و نهاد توسعه محله در بافت‌های ناکارآمد شهر

نو آوری در مصالح ساختمانی ...

معاملات مسکن کاهش شدیدی داشته است/ افزایش تولید مسکن در دستور کار دولت

یادبودهای 29 فروردین ماه ...

بیمارستان‌های احداث شده توسط سازمان مجری در مناطق سیل‌زده مشکل سازه‌ای و خدمات‌رسانی ندارند/ ارایه امدادهای بیمارستانی هوایی در پلدختر

عملیاتی شدن بیش از 60 پروژه در حوزه طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای

مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران منصوب شد

بزرگراه امام علی در زمان سیلاب یک رودخانه تمام عیار است!

بازبینی طرح احیا و ساماندهی رودخانه درکه

شهرداری اطلاعات 62 برج-باغ را منتشر کند

حذف دستکاری در طبیعت، مهمترین راهکار مقابله با سیل/ رعایت مقررات ملی، اولین شرط شهرسازی هوشمند

یادبودهای 24 فروردین ماه ...

طراحی میدان یادبود : پروژه ای از لمینت های چوب سخت

کسب جایزه معماری پایدار 2019 توسط روزانا مونتیال

باید در معماری امروز پسرفت را تجربه کنیم / حوزه نقد معماری کشور بکر است / جای خالی رسانه‌های فعال در معماری ملموس است

ارتقای کیفیت سکونتگاه های شهری از مهمترین اولویت هایم است

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی را منصوب کرد

دبیرخانه انتقال پایتخت در وزارت راه تشکیل می‌شود/ 5 شهر؛ گزینه مرکز سیاسی اداری ایران

ورود شورای عالی شهر سازی به ساخت و ساز در حریم رودخانه ها در اولین جلسه 98/ تغییر در طرح جامع استان‌ها برای پایه‌گذاری یک شهر مصون و ایمن

پیگیری آغار عملیات اجرایی شش شهر جدید در سال 98 / ساخت شهرک‌های اقامتی در نوار شمالی کشور به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی وزارت راه و شهرهای در سال جاری است/ تلاش برای بهره‌برداری از چهار محور دسترسی شهرهای صدرا، علوی و سهند به شهر مادر تا پایان امسال

یادبودهای 20 فروردین ماه ...

بررسی مباحث بینارشته‌ای معماری / روایت محمدمهدی محمودی از نشست "آب و قنات"

تداوم آبگرفتگی هزینه‌های بازسازی و بهسازی را افزایش می‌دهد

برخورد جدی‌تر با ساختمان‌های ناایمن/عدم صرفه اقتصادی ایمن‌سازی برای صاحبان ملک و سرقفلی

چند نکته درباره سیل‌های اخیر

تمرکز زدایی نیاز ضروری پایتخت است

مروری بر عملکرد مدیریت شهری تهران در تأمین حقوق شهروندان

جای خالی تخصص معماری در شهرها فاجعه آفرین است / صدمات گسترده سیل اخیر حاصل عدم اعمال قوانین نظام مهندسی است / پتانسیل کافی برای رشد و رونق تولید ملی در عرصه معماری را داریم

بازار مسکن به کدام سو می‌رود؟ !

شبکه فاضلاب، یکی از دلایل تشدید فرونشست در تهران اعلام شده؛ ابزار نوین رصد معابر تهیه شود

سیل‌های اخیر بر 12 هزار کیلومتر از راه‌های کشور آسیب وارد کرد/ ترمیم سریع خسارات و ایجاد راه‌های جایگزین در دستور کار وزارت راه و شهر سازی است/ مفروضات مهندسی مورد بازنگری قرار می‌گیرد

تدوین و بازنگری طرح جامع مسکن به صورت فرا وزارتخانه‌ای با محوریت وزارت راه و شهرسازی/ رایزنی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف در حال انجام است/ توجه طرح جامع مسکن بر میزان خطرپذیری در سطح کشور

یادبودهای 19 فروردین ماه ...

آموزش مهندسی نما در مرکز معماری ایران

کارگاه مسابقه استارت آپ‌های معماری و شهرسازی برگزار می‌شود

در سال 98 ساخت 100 هزار واحد مسکونی را محقق می کنیم/ بازآفرینی به تنهایی کار ما نیست

تدوین طرح جامع حفاظت از سیل صرفا کاغذبازی است/ مشکل اصلی فقدان ضمانت اجرایی قوانین است

استفاده از ظرفیت‌های قانونی بودجه و افزایش توان اجرایی/ سهیمه‌بندی شدن مصالح و قیر موجب ارتقا توان اجرایی می‌شود

جزئیات اولین جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در سال 98