آخرین مطالب

حذف دستکاری در طبیعت، مهمترین راهکار مقابله با سیل/ رعایت مقررات ملی، اولین شرط شهرسازی هوشمند مدیریت بحران

حذف دستکاری در طبیعت، مهمترین راهکار مقابله با سیل/ رعایت مقررات ملی، اولین شرط شهرسازی هوشمند

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - سید مرتضی سیف‌زاده در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه خسارات سیل شیراز در دو بخش قابل بررسی است، گفت: بخش اول مربوط به سیل دروازه قرآن بود که فاجعه بزرگی را به وجود آورد و بخش دیگر مربوط به سیل در برخی مناطق مسکونی ازجمله منطقه سعدی بود که خسارات زیادی را به همراه داشت.

پر کردن مسیل، عامل خسارات سیل

وی با اشاره به اینکه خسارات منطقه دروازه قرآن از لحاظ تخصصی ارتباط زیادی با این سازمان ندارد افزود: در گذشته مسیلی در کنار دروازه قرآن وجود داشت که سیلاب از این مسیل عبور می کرد و از آنجایی که در سال های اخیر این مسیل را پر کرده بودند، منجر به بروز این حادثه شد.

وی ادامه داد: در حدود سال های 69-70 عده ای از اساتید دانشگاه عنوان کرده بودند که اگر قرار است این مسیل را ببندند، باید کانال هایی را در زیر آن ایجاد کنند که این مسیل بتواند هدایت شود. برای این منظور این مسیل را به یک لوله ای با قطر یک متر و 60 سانتی متر تبدیل کرده بودند.

سیف زاده افزود: در این بین با توجه به اینکه در 50 سال اخیر چنین بارندگی با این شدت بی سابقه بود، بارش حدود 20 میلی متر باران در عرض تنها 15 دقیقه موجب شد که دبی آب به بیش از 60 متر مکعب در ثانیه برسد. بنابراین به دلیل اینکه لوله پیش بینی شده برای عبور آب کافی نبود، سرریز آب از جاده خسارت های زیادی را به بار آورد.

عدم رعایت مقررات ملی در ساختمان های آسیب دیده

وی با اشاره به بخش دیگر خسارات سیل شیراز گفت: در رابطه با مناطق مسکونی بزرگترین اشکالی که در جریان بازدید از منطقه از سوی سازمان نظام مهندسی به ساختمان های آسیب دیده وارد شد، عدم رعایت مقررات ملی ساختمان است.

این مسئول با بیان اینکه اولین موضوع در این راستا رعایت ضوابط شهرسازی و معماری و تاسیسات و عمران است، گفت: متاسفانه ما در این منطقه دیدیم که بسیاری از افراد بدون داشتن مجوزهای لازم ساختمان هایی را ساخته اند که اغلب همین ساختمان ها آسیب دیده و دچار مشکل شده اند. یعنی علاوه بر مسائل عمرانی مثل تخریب دیوارها، با مسائل تاسیساتی و اجبار به قطع برق به منظور جلوگیری از مشکلات برق گرفتگی نیز روبه رو شده بودند.

سیف زاده دلیل این مسئله را ناشی از عدم رعایت مقررات ملی ساختمان دانست و تاکید کرد: این کوتاهی موجب شده که منطقه مسکونی مذکور از سیل ضربه بخورد و این در حالی است که بروز سیل در شیراز نادر است و به دلیل قرارگیری استان فارس روی گسل و نوار زلزله، عمده نگرانی ها از بابت وقوع زلزله است.

نهادهای متولی برای اجرای مقررات ملی کمک کنند

وی با بیان اینکه در صورت وقوع زلزله در شیراز، مناطق مسکونی و همچنین مناطق روستایی و دورافتاده لطمات زیادی از این بابت خواهند خورد، افزود: مگر اینکه با رعایت مقررات ملی ساختمان، خانه های ایمن در برابر زلزله ساخته شود.

سیف زاده یادآور شد: ضمن اینکه درصورت وقوع آتش سوزی های بزرگ، باز این مسئله وجود دارد. اما اجرای ضوابط مقررات ملی ساختمان در رابطه با هشدار دهنده ها و نصب سنسورهای حرارتی و دودی و نیز سیستم اعلام و اطفای حریق، موجب می شود که حداقل خسارت ها و تلفات جانی را شاهد باشیم.

وی افزود: در این راستا ما به تمامی مقامات توصیه کرده ایم که مهمترین اقدام آنها برای ساخت خانه های ایمن و بهداشتی و باصرفه اقتصادی برای بهره برداران، کمک به سازمان نظام مهندسی برای رعایت مقررات ملی ساختمان است.

لزوم تفکیک مناطق مسکونی و غیرمسکونی

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای ارتقای مقاومت سازه ها در مقابل سیل و نقش سازمان نظام مهندسی در این زمینه بیان کرد: برای این منظور لازم است که مناطق مسکونی و غیرمسکونی را از همدیگر جدا کنیم.

وی با بیان اینکه رویش های گیاهی و چینش طبیعت به نحوی است که برای خود مسیل به وجود آورده است، تاکید کرد: باید دستکاری در طبیعت را به حداقل برسانیم. چرا که خود طبیعت توانسته آبراه ها و مسیل ها را طی سالیان دراز به وجود بیاورد و وجود این مسیل ها کمک می کند که بروز سیلاب یک مسئله عادی باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی فارس تاکید کرد: در حوزه ساختمان سازی و شهرسازی، توجه به مقررات ملی ساختمان و ضوابط مهندسی و همچنین بررسی ارتفاعات و مسیل ها و شیب ها برای ساخت یک شهر هوشمند و مدرن است تا از این طریق از بروز سیل و احتراق و آتش سوزی و سایر حوادث جلوگیری کنیم.

راهکارهای کشورهای دیگر

وی با اشاره به اینکه اگر سایر نهادهای ذیربط به اجرای مقررت ملی کمک کنند، سازمان نظام مهندسی می تواند خدمات شایسته ای را در این رابطه ارائه دهد، گفت: در کشورهای دیگر راهکارهای مختلفی را برای مقابله با خطرات سیل پیش بینی کرده اند. ازجمله سدهایی ساخته شده که بتواند درصورت وقوع سیل جوابگو باشد و دریچه های خاص آنها باز و سرریز شود تا سیل هدایت و کنترل شود.

وی با بیان اینکه انجام اقدامات مشابه به اصول مهندسی نیاز دارد، ادامه داد: اگر به اصول مهندسی برگردیم و از اعمال نظرات شخصی در این بخش ها جلوگیری شود، می توان اقدامات مناسبی در این بخش انجام داد.

به گفته وی، اگر در ساخت وسازهای مسکونی نیز برنامه ریزی های کاملی در رابطه با شهرسازی و بررسی ارتفاعات و شیب ها و مسیل ها انجام گیرد و از تخصص نقشه برداران و شهرسازی برای بررسی این مسیل ها و نیز از تخصص مهندسان ترافیک برای بررسی میزان ایاب و ذهاب خودروها و پیش بینی خطرات احتمالی استفاده شود، می توان گفت که اقدام بسیار مهمی در این رابطه انجام گرفته است.

مدیریت بحران، یک اصل مهم در مقررات ملی

وی در عین حال در پاسخ به اینکه توجه به مسئله سیل در آیین نامه های ساختمانی چقدر حائز اهمیت است، گفت: قطعا مدیریت بحران یکی از مهمترین بحث ها است و در مباحث مقررات ملی ساختمان باید درخصوص مدیریت بحران و همکاری سازمان نظام مهندسی در این رابطه بازنگری شود.

به گفته وی یکی از بندهای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، کمک به دستگاه های اجرایی از طرف سازمان نظام مهندسی است تا کمترین تلفات را شاهد باشیم. بنابراین هدف این است که در آیین نامه های ساختمانی روی ابن بحث کار شود تا سازمان تاثیر مثبت و قدرتمندی در این رابطه داشته باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پشتوانه علمی در سیاستگذاری‌ها ضروری است

احتمال وقوع فاجعه دروازه قرآن شیراز در اتوبان امام علی/ وقوع سیلاب در اتوبان‌های شمالی_جنوبی محتمل است/تونل‌های زیر اتوبان‌های تهران‌ پاسخگوی دبی سیلاب‌های شدید نیستند

شهردار ساری معاون وزیر راه و شهرسازی شد

مقررات ملی ساختمان اصلاح می‌شود/بازنگری در آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی

امضای تفاهم‌نامه همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن با برنامه اسکان بشر ملل متحد

نشست یک‌روزه سیل برگزار می‌شود

نشست بررسی تحلیلی حوادث سیل‌های اخیر با حضور اساتید و مسئولان

کارگاه آموزشی تخصصی پایش و ارزیابی خطر حوادث و بلایا برگزار می شود

ضرورت توجه به آثار اقتصادی واجتماعی طرح عرضه و تولید مسکن در شهرهای جدید از ابتدای طرح / استفاده حداکثری از ظرفیت طرح‌های جامع و تفصیلی موجود

قانون ممنوعیت ساخت و ساز در حریم رودخانه باید ضمانت اجرایی داشته باشد

اصفهان توان توسعه افقی را ندارد !

تمدید فراخوان دفاتر تسهیل‌گری و نهاد توسعه محله در بافت‌های ناکارآمد شهر

نو آوری در مصالح ساختمانی ...

معاملات مسکن کاهش شدیدی داشته است/ افزایش تولید مسکن در دستور کار دولت

یادبودهای 29 فروردین ماه ...

بیمارستان‌های احداث شده توسط سازمان مجری در مناطق سیل‌زده مشکل سازه‌ای و خدمات‌رسانی ندارند/ ارایه امدادهای بیمارستانی هوایی در پلدختر

عملیاتی شدن بیش از 60 پروژه در حوزه طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای

مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران منصوب شد

بزرگراه امام علی در زمان سیلاب یک رودخانه تمام عیار است!

بازبینی طرح احیا و ساماندهی رودخانه درکه

شهرداری اطلاعات 62 برج-باغ را منتشر کند

حذف دستکاری در طبیعت، مهمترین راهکار مقابله با سیل/ رعایت مقررات ملی، اولین شرط شهرسازی هوشمند

یادبودهای 24 فروردین ماه ...

طراحی میدان یادبود : پروژه ای از لمینت های چوب سخت

کسب جایزه معماری پایدار 2019 توسط روزانا مونتیال

باید در معماری امروز پسرفت را تجربه کنیم / حوزه نقد معماری کشور بکر است / جای خالی رسانه‌های فعال در معماری ملموس است

ارتقای کیفیت سکونتگاه های شهری از مهمترین اولویت هایم است

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی را منصوب کرد

دبیرخانه انتقال پایتخت در وزارت راه تشکیل می‌شود/ 5 شهر؛ گزینه مرکز سیاسی اداری ایران

ورود شورای عالی شهر سازی به ساخت و ساز در حریم رودخانه ها در اولین جلسه 98/ تغییر در طرح جامع استان‌ها برای پایه‌گذاری یک شهر مصون و ایمن

پیگیری آغار عملیات اجرایی شش شهر جدید در سال 98 / ساخت شهرک‌های اقامتی در نوار شمالی کشور به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی وزارت راه و شهرهای در سال جاری است/ تلاش برای بهره‌برداری از چهار محور دسترسی شهرهای صدرا، علوی و سهند به شهر مادر تا پایان امسال

یادبودهای 20 فروردین ماه ...

بررسی مباحث بینارشته‌ای معماری / روایت محمدمهدی محمودی از نشست "آب و قنات"

تداوم آبگرفتگی هزینه‌های بازسازی و بهسازی را افزایش می‌دهد

برخورد جدی‌تر با ساختمان‌های ناایمن/عدم صرفه اقتصادی ایمن‌سازی برای صاحبان ملک و سرقفلی

چند نکته درباره سیل‌های اخیر

تمرکز زدایی نیاز ضروری پایتخت است

مروری بر عملکرد مدیریت شهری تهران در تأمین حقوق شهروندان

جای خالی تخصص معماری در شهرها فاجعه آفرین است / صدمات گسترده سیل اخیر حاصل عدم اعمال قوانین نظام مهندسی است / پتانسیل کافی برای رشد و رونق تولید ملی در عرصه معماری را داریم

بازار مسکن به کدام سو می‌رود؟ !

شبکه فاضلاب، یکی از دلایل تشدید فرونشست در تهران اعلام شده؛ ابزار نوین رصد معابر تهیه شود

سیل‌های اخیر بر 12 هزار کیلومتر از راه‌های کشور آسیب وارد کرد/ ترمیم سریع خسارات و ایجاد راه‌های جایگزین در دستور کار وزارت راه و شهر سازی است/ مفروضات مهندسی مورد بازنگری قرار می‌گیرد

تدوین و بازنگری طرح جامع مسکن به صورت فرا وزارتخانه‌ای با محوریت وزارت راه و شهرسازی/ رایزنی با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف در حال انجام است/ توجه طرح جامع مسکن بر میزان خطرپذیری در سطح کشور

یادبودهای 19 فروردین ماه ...

آموزش مهندسی نما در مرکز معماری ایران

کارگاه مسابقه استارت آپ‌های معماری و شهرسازی برگزار می‌شود

در سال 98 ساخت 100 هزار واحد مسکونی را محقق می کنیم/ بازآفرینی به تنهایی کار ما نیست

تدوین طرح جامع حفاظت از سیل صرفا کاغذبازی است/ مشکل اصلی فقدان ضمانت اجرایی قوانین است

استفاده از ظرفیت‌های قانونی بودجه و افزایش توان اجرایی/ سهیمه‌بندی شدن مصالح و قیر موجب ارتقا توان اجرایی می‌شود

جزئیات اولین جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در سال 98