آخرین مطالب

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد؛

دستورالعمل ساخت و ساز ساختمان‌ها، پل‌ها و جاده‌ها اصلاح می‌شود/ارایه گزارش تکمیلی سیلاب به وزیر و رئیس‌جمهوری در هفته‌های آتی مدیریت بحران - تاب آوری شهری

دستورالعمل ساخت و ساز ساختمان‌ها، پل‌ها و جاده‌ها اصلاح می‌شود/ارایه گزارش تکمیلی سیلاب به وزیر و رئیس‌جمهوری در هفته‌های آتی

  بزرگنمایی:

معمار شهر - محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص آخرین اقدامات آن مرکز، پیرامون سیلاب‌های اخیر در کشور به ارایه توضیح پرداخت و گفت: حضور همکاران کارشناس و متخصص مرکز در نخستین روزهای وقوع سیلاب در استان‌های گلستان، لرستان و شیراز و بررسی آثار سیل بر ساختمان‌ها، ابنیه، راه‌ها و پل‌ها از مهمترین کارهایی بود که انجام شد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با یادآوری اینکه گزارش مقدماتی سیلاب توسط کارشناسان و متخصصان مرکز با همکاری متخصصان دانشگاه‌ها و سایر مراکز تحقیقاتی، تهیه، تدوین و ارایه شد، افزود: نشست تخصصی سیل در مرکز تحقیقات در اردیبهشت‌ماه برگزار شد که مورد استقبال جامعه علمی و تخصصی قرار گرفت. به دنبال آن، وزیر راه و شهرسازی به مرکز و شخص بنده مسئولیت دادند تا گزارش های مربوط به سیل را آماده کنیم و برای وزارتخانه ارسال کرده تا پس از جمع بندی به ریاست جمهوری ارایه شود.

شکرچی زاده تصریح کرد: گزارش تکمیلی سیلاب در هفته های آتی تهیه و به وزیر راه و شهرسازی ارایه می شود.

استاد دانشگاه تهران در خصوص بررسی‌های سیلاب، توضیح داد: مجموعه بررسی هایی که تاکنون انجام شده، نشان می دهد که باید در اصول و ضوابط شهرسازی تجدیدنظرهایی صورت بگیرد. این تجدیدنظرها به ویژه در تهیه طرح های جامع و تفصیلی و در موضوع حریم کیفی و کمی رودخانه ها باید انجام گیرد.

وی افزود: بسیاری از تخریب های سیلاب های اخیر به دلیل عدم رعایت اصول شهرسازی و همچنین رعایت نشدن قوانین و مقررات در ساخت و ساز ساختمان ها در مسیر رودخانه ها بوده که ضرورت دارد در این مورد در اسرع وقت اصلاحات لازم انجام شود تا در صورت بروز سیلاب احتمالی، شاهد تکرار خسارت‌های جبران ناپذیر نباشیم.

شکرچی زاده با تاکید بر اینکه نباید در حریم رودخانه ها ساخت وسازی صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: مبحث ششم مقررات ملی ساختمان در ویرایش های پیشین خود مواردی را متذکر شده بود که متاسفانه در سیلاب اخیر شاهد بودیم بخش عمده‌ای از آنها نادیده گرفته شده‌اند.

وی ادامه داد: علاوه بر نادیده گرفتن مبحث ششم مقررات ملی و کنترل ساختمان در موضوع پل‌ها در مسیر رودخانه‌ها، دستورالعمل‌ها و ضوابطی وجود داشت که بسیاری از آنها در ساخت و ساز مورد بی‌توجهی قرار گرفتند و باعث ایجاد خسارت‌های جبران ناپذیری شدند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: بر اساس مطالعات انجام شده و مشاهدات میدانی، مقرر شد تا مرکز تحقیقات، پیشنهادهای خود را مطرح کنند و اصلاحاتی که در ضوابط شهرسازی و همچنین دستورالعمل‌های ساخت و ساز، طراحی و مقاوم کردن ساختمان‌ها در برابر سیلاب، ارایه کند. این دستورالعمل همچنانکه برای طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله وجود دارد در خصوص سیلاب نیز تهیه، تدوین و ارایه می‌شود.

تجدیدنظر در برخی از مفروضات مهندسی

شکرچی‌زاده ادامه داد: در مورد زیرساخت‌ها، پل‌ها و مسیر رودخانه‌ها نیز مقرر شد تا دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی که وجود دارند، دسته‌بندی شود و اگر لازم است در مفروضات مهندسی از جمله دوره بازگشت، ارتفاع پل‌ها و سایر موارد، تجدید‌نظرهایی انجام شود، و اصلاح آن موارد نیز در دستورالعمل‌ها لحاظ شوند.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال آماده سازی و تهیه و تدوین دستورالعمل های جدید با سفارش معاونت های مرتبط وزارتخانه راه و شهرسازی است.

تا تدوین دستورالعمل‌های جدید، دستورالعمل‌های کنونی ملاک عمل هستند

شکرچی‌زاده گفت: هم‌اکنون در حال آماده کردن پیشنهادهایی هستیم تا بتوانیم دستورالعمل‌های جدید را با سفارش معاونت‌های مرتبط وزارتخانه تدوین کنیم. آنچه مسلم است این است که مجبور هستیم برخی از ساخت و سازها را چه در بخش ساختمان و چه در بخش پل‌ها و جاده‌ها انجام دهیم، قاعدتا باید دستورالعمل های موجود اگرچه ممکن است که نقایصی داشته باشند، ملاک عمل قرار بگیرند و شرکت ساخت و سازمان راهداری حتما دستورالعمل های موجود را ملاک عمل قرار دهند. زیرا چنانچه این دستورالعمل ها ملاک عمل قرار نگیرند و نقایصی که پیش تر در طراحی ها وجود داشت، داشته باشیم بسیار آسیب پذیر خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: سیلاب می‌تواند دوره بازگشت های کوتاهی داشته باشد و مطابق اظهارنظر کارشناسان به دلیل تغییر شرایط اقلیمی می تواند خطر سیلاب به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کند. به همین دلیل به دستور وزیر راه و شهرسازی باید مفروضات مهندسی، مورد بازنگری قرار بگیرند.

وی یکی دیگر از ماموریت‌ها خود را که با ابلاغ وزیر راه و شهرسازی همراه بوده، همکاری با گروه ویژه رییس جمهور در تدوین گزارش تکمیلی سیلاب عنوان کرد و گفت: گروه ویژه‌ای با دستور رییس جمهوری با مسئولیت آقای نیلی رییس دانشگاه تهران تشکیل شده است که بنده به عنوان رابط وزارتخانه در کیمته ارزیابی سیلاب حضور دارم. این گروه مکلف شده تا ظرف شش ماه گزارش ها را آماده و ارایه کند.

شکرچی‌زاده یادآور شد: به جهت آنکه چندین سال بود با خشکسالی روبه‌رو بودیم آنطور که باید و شاید موضوع سیل را در ساخت و سازها واحدهای شهری، شهرها و ابنیه فنی موردتوجه قرار ندادیم. سیلاب امسال نشان داد که توجه به مساله فوق ضرورت دارد.

وی گفت: گزارشی که پیش‌تر با همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای آماده کرده بودیم نشان می داد که از سال 90 تا 95 حدود 900 میلیاردتومان خسارت سیل را در ابنیه فنی داشتیم که عمده آنها به دلیل سیل بود. امسال خسارت های سیل، به بیش از 10 هزار میلیاردتومان افزایش پیدا کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

شاخص‌های تفسیرپذیر آیین‌نامه شورایاری‌ها کاهش یافت !

یک گاو صندوق پر از خانه‌های خالی!

انتقاد وزیر از ساخت مسکن مهر در برهوت!

هجوم به هلال فقر تهران !

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران منصوب شد / جایگاه کمیسیون ماده پنج در استان تهران قدرتمند می‌شود !

نشست «معیار بافت فرسوده؛ از واقعیت تا خیال» برگزار می شود؛

همکاری دانشگاه هنر با مدرسه معماری کلرمون‌فران

املاک محدوده دانشگاه تهران ازفریز خارج شده امااجازه اقدامی نداریم!

بنا و موقعیت تئاتر شهر در راستای بازآفرینی شهری مشهد نیست!

سه اولویت مهم وزارت راه و شهرسازی درحوزه مسکن

چالش تازه میان وزارت راه و سازمان نظام مهندسی برای انتخابات نظام مهندسی

یادبودهای 3 تیرماه ...

بستری برای حضور معماران جوان نیست / روایت امیرحسین حاجی‌زاده از سرخوردگی معماران نسل جوان !

45 روز از وعده وزیر راه گذشت؛ کارت مصالح ساختمانی عملیاتی نشد !

برگزاری مسابقه اسکیس ایده‌ای جایگزین برای پل طبیعت / جایگزین پل طبیعت را پیشنهاد دهید

برگزاری سمینار تکنولوژی‌های دیجیتال در معماری

تلاش برای کاهش استفاده از خودروی شخصی/پرسش رهبر انقلاب از حناچی درباره استفاده از خارجی‌ها!

یکپارچه نبودن وظایف، چالش عمده در حوزه برنامه‌ریزی است

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی باحکم وزیر منصوب شد

نقدی بر برنامه مسکنیِ وزارت راه؛ کارت مصالح ساختمانی گفتار درمانی است !

"رویکردهای نوین در برنامه‌‎ریزی شهری" ویژه مدیران منتشر شد

نوسازی مدارس بافت فرسوده به اداره نوسازی مدارس قم واگذار شود

یادبودهای 1 تیرماه ...

اصلاح حریم شهر سردرود در آذربایجان‌شرقی

معروف‌ترین معماری دوره قاجار رابشناسید ...

خلاقیت‌های معماری در ایستگاه‌های متروی عربستان!

باشگاه معماران مرکز معماری اسلامی افتتاح شد

مجسمه؛ حلقه‌ی رابط معماری با جامعه

توجه به ترویج فرهنگ زیست‌محیطی و معماری مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی / هزینه سالیانه 5000 میلیارد تومانی در ساخت‌وساز مدارس

معماری شهری نباید هویت انسان‌ها را مخدوش کند

تجلی فرهنگ 31 استان در پارک ایران کوچک

عکس های نیمه اتوماتیک از روسیه!

قوانین بالادستی مسیر قانونگذاری محلی برای تسهیل گردشگری را سد کرده است

جذابترین روستا‌های گردشگری ایران را از دست ندهید!

یادبودهای 31 خردادماه ...

عبور از بازآفرینی به مسکن مهر؟ تکرار سکانس تلخ «مسکن مهر»؛ مجوز «ساخت مسکن بیرون از شهر» به مدیران استانی !

آشفتگی بصری و لزوم تدوین ضوابط در نماهای شهری

بازسازی مقبره مهدی آذر یزدی نیازمند همراهی هئیت امنای آرامستان خرمشاه است

آغاز اجلاس مجمع رئیسان شورای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها در رشت

یادبودهای 30 خردادماه ...

سهم عظیمی ازاشتغال کشور متاثر از صنعت ساختمان است

بدون ارتقای توانمندی ساکنان بافت‌های فرسوده، بازآفرینی محقق نمی‌شود

معماری امروز زبان مشترک ندارد / معماری گذشته بهترین پاسخ را به شرایط اقلیمی داده است / روایت علی کیافر از معضلات شهرسازی و معماری در ایران

مغایرت‌های طرح جامع شهر پاکدشت به استاندار تهران ابلاغ شد

نخستین شماره نشریه کوبه منتشر شد

بررسی "تأثیر سطوح شهری بر گسترش جزایر گرمایی شهری"

نگاهی بر فیلم‌هایی با موضوع شهر / بررسی فیلم "شهر همچون سمفونی"

انتشار فراخوان مسابقه طراحی بِشکو 2

کمک 30 میلیارد تومانی وزارت راه به شهرداری تهران

برگزاری کارگاه آموزشی پیاده مداری و خودرو محوری در شهرداری مشهد