آخرین مطالب

شهرسازی

دانشگاه تهران یک موجود زنده است که نیاز به رشد دارد

با وجود آنکه عده‌ای معتقدند طرح ساماندهی دانشگاه تهران، به میراث ملی بودن دانشگاه تهران آسیب می‌زند، یک استاد معماری و متخصص حفاظت از بناهای تاریخی، معتقد است با اجرای این طرح از بناهای ارزشمند این محدوده بیشتر حفاظت می‌شود و کاربری آن بهبود پیدا می‌کند.

ضرورت همگون‌سازی ورودی‌های شهر

زمانی که مسافران به یک شهر سفر می‌کنند نمای ورودی، تصویر شهر را در دید و ذهن مسافران به جای می‌گذارد از این رو ورودی یک شهر چشم و چراغ آن شهر است.

ضرورت همگون‌سازی ورودی‌های شهر

زمانی که مسافران به یک شهر سفر می‌کنند نمای ورودی، تصویر شهر را در دید و ذهن مسافران به جای می‌گذارد از این رو ورودی یک شهر چشم و چراغ آن شهر است.

فراخوان طرح‌های ویژه شهرسازی در اصفهان

تهیه "طرح‌های ویژه شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان" از طریق فراخوان شناسایی و ارزیابی کیفی- فنی به مشاوران حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت و واجد شرایط واگذار می‌شود.

فراموشی هویت شهر در ایستگاه های مترو/ ایستگاه های مترو محل گذر یا گذار!

شاید بتوان گفت که در طول سال های اخیر خطوط و ایستگاه های مترو به یکی از اماکن عمومی پر رفت و آمد شهروندان تبدیل شود. سرعت توسعه مترو در زیر شهر تهران به اندازه ای بوده است که از آن به عنوان یک شهر زیر زمینی یاد می شود.

انتقال وظایف سازمان زمین شناسی به وزارت راه!

با وجود سازمان زمین شناسی چرا وزارت راه مجری تدوین نقشه حریم گسل ها شد؟ تضعیف سازمان زمین شناسی سبب شده تا وظایف حاکمیتی این سازمان از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی انتقال یابد.

وضعیت بافت‌های فرسوده کشور بعد از گذشت یکسال از دستور رئیس جمهور

نقاط بسیاری از بافت های فرسوده کشور آبستن حوادث مختلفی هستند. با توجه به اینکه کشور ما یک کشور زلزله خیز است اتفاقات ناگواری در انتظار بافت هایی است که نیازمند به بازسازی هستند.

لزوم مشارکت کودکان در شهرسازی!

در بررسی انجام شده به این نتیجه رسیدیم که کودکان تمایل بیشتری به مواد طبیعی مانند شن، ماسه و آب در مقایسه با مواد مصنوعی مثل پلاستیک نشان می دهند.

بررسی مجدد طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران در کمیته فنی یک شورای‌عالی شهرسازی/ نتیجه برای اخذ تصمیم نهایی به شورا ارایه می‌شود

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به شهردار و همچنین استاندار تهران مصوبه شورای‌عالی شهرسازی را پیرامون طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران ابلاغ کرد که بر اساس ابلاغیه، مقرر شده تا کمیته فنی یک طرح مذکور را با رعایت چارچوب‌های شورا بررسی کرده و نتیجه را به شورای‌عالی ارایه کند.

مصوبه شورای‌عالی شهرسازی برای بارگذاری پلاسکو به شهردار و استاندار پایتخت ابلاغ شد/ زیربنای تجاری مازاد مورد تایید نیست .

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به شهردار و استاندار تهران مصوبه شورا را در ارتباط با بارگذاری پروژه ساختمان پلاسکو در دو بند، ابلاغ کرد.

به‌روز رسانی نظام توزیع کار مهندسان شهرساز از فروردین سال آینده!

سازمان نظام مهندسی استان تهران در نظر دارد از فروردین ماه آینده ارجاع کار به مهندسان شهرساز را بر اساس نرم افزار جامع شهرسازی، باهدف ایجاد تعامل بین این سازمان و شهرداری بصورت سیستماتیک به انجام رساند...

بررسی برنامه آموزشی و سرفصل درسی رشته شهرسازی اسلامی در مقطع دکتری

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی با بیان اینکه معماری فعلی کشور یک معماری بدون هویت است، گفت: معماری و شهرسازی مانند لباس برای تمدن است و حتماً بر تمدن و سبک زندگی هر ملتی تأثیرگذار است.

هویت در شهرسازی ...

مفهوم هویت در شهرسازی از آن جهت جایگاه مهمی دارد که با القای هویت به آن می توان حس تعلق و به نوعی حس هویت شهروندی را در بین شهروندان تقویت کرد . بخش مهمی از سطح شهرها ساختمان ها و خیابان ها می پوشاند؛ از این رو کیفیت آنها تاثیر ژرفی در سیما و دید عمومی شهرها خواهد داشت. در واقع دریک نگاه هر شهررا از ویژگی های شهرسازی آن می توان شناخت.

نردبان همت بر نگارش هنر دیواری!

دیوارنگاری به‌ علت ارتباط تنگاتنگ با معماری، سازه‌ها و رویدادهای شهری نقش مهمی را در خلق نگاهی هنری در ذهن شهروندان دارد که با انتخاب کارشناسانه طرح ها می توان در زیباسازی شهری نیز تحولی اساسی ایجاد کرد.

بازگشت زیبایی به نماهای پایتخت/ داشتن شهر زیبا حق مردم است!

وجو نماهای یکسان که برگرفته از سبک معماری رومی در پایتخت است، سال هاست که این کلانشهر را با توجه به رشد سریع توسعه ناموزونی که به خود گرفته به یک جنگل با نماهای یک شکل و خسته کننده تبدیل کرده است. شهری با ساختمان های بلند و یک شکل بدون بهره گیری ازمعماری ایرانی و اسلامی در آن در کنا سایر معضلاتی که مانند دُمل چرکین در خود پرورش می دهد، به شهری خسته کننده تبدیل کرده است.

کلنگ متروی پردیس به زمین زده شد!

کلنگ متروی پردیس پس از سال‌ها چشم انتظاری شهروندان دقایقی پیش با حضور وزیر راه و شهرسازی در فاز ۱۱ بر زمین زده شد.

دستورالعمل نما و منظر شهری قزوین ابلاغ شد

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین دستورالعمل مصوب نما و منظر شهری را برای اجرا به شهرداری قزوین و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ابلاغ کرد.

یزد «پایتخت شهرهای پایدار جهان» شد.

همزمان با آیین اختتامیه کنفرانس بین‌المللی شهرهای پایدار جهان، یزد به عنوان پایتخت این شهرها انتخاب و معرفی شد.

بی‌اعتمادی مانعی برای مشارکت‌پذیری !

نشست "مشارکت شهروندی؛ راهبرد مدیریتی یا تصمیم شهروندی" با سخنرانی شهرزاد مهدوی کنشگر شهری و ناصر براتی عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در گالری نظرگاه برگزار شد.

کاربرد مهندسی ارزش در برنامه بودجه شهری

زمانی تخصیص بودجه شهری موفق است که رویکرد فعالیت‌ها علمی بوده و با هدف کاهش هزینه‌ها همراه باشد، چنین رویکردی تنها با به کارگیری "مهندسی ارزش" امکان‌پذیر است.

بررسی طرح‌های پیشنهادی سازمان نوسازی برای اراضی رها شده در بافت‌های فرسوده منطقه ۱۵

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در جلسه ای که با حضور رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، از تدوین برنامه ای برای تعیین تکلیف فضاهای بی دفاع و اراضی رها شده در محدوده بافت های فرسوده منطقه ۱۵ خبر داد و طرح های پیشنهادی در این برنامه را تشریح کرد.

نگاه ها به بافت مرکزی شهر در گذشته تولید انبوه مسکن بود!

با توجه به عدم درک صحیح از واژه بازآفرینی، روش و نگاهها ۲۰ سال اخیر به بافت مرکزی تولید انبوه مسکن در قالب آپارتمان های بی قواره بوده که مصداق بارز نوزایی از نوع بد نه باز آفرینی شهری است.

از فرسودگی کالبدی تا فرسودگی فرا کالبدی !

بافت‌های فرسوده ای که تا چند دهه گذشته جز بافت‌های کارآمد و پویای شهری به حساب می‌آمد، امروزه با تغییر شرایط اجتماعی، اقتصادی شهرها همینطور تغییر در مفاهیم زندگی شهری و شهرسازی به بافت‌های ناکارآمدی تبدیل شده‌اند.

چرا نخستین نمایشگاه شهر هوشمند بی فروغ برگزار شد!

نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند اواسط هفته گذشته در حالی همزمان با نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با همکاری وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و معاونت فناوری ریاست جمهوری در مصلای تهران برگزار شد که شرکت‌ها و استارتاپ‌های مطرح در زمینه شهر هوشمند در این نمایشگاه حضور نداشتند.!

توسعه بولدوزری دانشگاه تهران به نام دانش و کارآفرینی/ ماجرای دستوری که از دستور شورای عالی شهرسازی خارج شد!

درحالی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری خبر از تصمیم گیری درخصوص ابطال طرح توسعه دانشگاه تهران یا تملک بخش باقی‌مانده آن در جلسه هفته گذشته این شورا داده بود که بدون اعلام هیچ دلیلی موقتا از دستور کار شورای عالی خارج شد.

شهرهای جدید بستری بکر برای معماری خلاقانه

نخستین نمایشگاه بین‌المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری، هم‌زمان با نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند، به‌عنوان تخصصی‌ترین نمایشگاه حوزه مسکن و شهرسازی کشور به کار خود پایان داد.

۱۵ هزار جمعیت بیجار در بافت های فرسوده زندگی می کنند/ بافت های فرسوده ای که هر روز به خرابه مبدل می شوند!

مدرس معماری و شهرسازی دانشگاه کردستان با بیان اینکه ۱۵ هزار از جمعیت شهر بیجار در بافت های فرسوده شرکت می کنند ، گفت: در بافت های فرسوده تمامی نیازها بایستی برحسب اولویت طبقه بندی شود.

احتمالا الحاق ۴ روستا به همدان انجام می‌شود!

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان گفت: با وجود مخالفت شورهای اسلامی شهر و روستاها برای الحاق چهار روستا به شهر این عمل مصوب می‌شود و مخالفان باید از طریق دیوان عدالت اداری پیگیر‌ی‌های حقوقی خود را انجام دهند.

دیدگاه کارشناسان ژاپنی درمورد تبریز !

آنچه امروزه در مباحث شهرسازی و ترافیکی، نتیجه گرفته شده است، از توجه خاص به جایگاه پیاده‌محوری در عرصه عمومی شهر حکایت دارد.

اختصاص یک هزار میلیارد تومان از محل املاک وزارت راه برای طرح ساماندهی دانشگاه تهران

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس از اختصاص ده هزار میلیارد ریال از املاک مسکونی در اختیار وزارت راه و شهرسازی در محدوده شهر تهران، برای کمک به تامین منابع طرح ساماندهی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در نشست کمیسیون تلفیق خبر داد.

مدیریت کاربری زمین در شهرها نیازمند استراتژی‌های نوین است

مکان‌یابی کاربری‌ها و توسعه آنها در قالب برنامه‌ریزی کاربری زمین انجام می‌شود، اما مدیریت کاربری زمین به دلیل ناکارآمدی طرح‌های بالادستی از جمله طرح جامع نتوانسته انتظارات و نیازهای شهروندان را برآورده کند.

تامین مسکن استاندارد در بافت‎های هدف، نیازمند برنامه‎ریزی جامع است

با توجه به اینکه ساختار شهرها در گذشته بر پایه تامین نیاز شهروندان مبتنی بر پیاده محوری بوده است، تغییرات کارکردی از جمله غلبه سواره و تامین پارکینگ و خدمات جنبی، نیازمند تغییرات کلیدی و در عین حال هوشمندانه است.

حمایت دولت از مناطق ناکارآمد منجربه توسعه حاشیه‎نشینی نشود!

همزمان با آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی «مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری» تعدادی از مدیران کل راه و شهرسازی استان‎ها به بیان اهمیت بازآفرینی شهری و نیز برگزاری این نمایشگاه درجهت توسعه بازآفرینی شهری پرداختند.

قرینه بی قرینه در پایتخت!

«لولاگر» پیش از آنکه نام کوچه ای در پایتخت باشد نام خانواده ای است که رسم امانتداری یکی از پسران خانواده، او را در ساخت کوچه ای قرینه و منحصربه فرد از نظر معماری کمک کرد.

بازآفرینی راه آهن تهران-تبریز بزرگترین پروژه طراحی شهری جهان است!

وزیر راه و شهرسازی به همراه معاونین، شهردار تهران و مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از نمایشگاه آثار مسابقه بازآفرینی محور شهری «طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران-تبریز» بازدید کرد.

مشهد پیشروترین شهر میان کلان‌شهرهای کشور در حوزه فناوری و هوشمندسازی/ سامانه فاش در راه اجرایی شدن

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: ساختاری که در حوزه فناوری و هوشمندسازی در مشهد است در شهرهای دیگر کشور حتی تهران وجود ندارد، با سامانه فاش شهرسازی شهروندان می‌توانند به‌حقوق خودشان آگاه باشند و آن را مطالبه کنند.

از میان رفتن بسیاری از اراضی به دلیل نبود اطلاعات جامع از شهر / تاسیس رصدخانه شهری در دستور کار قرار گیرد/اجرای طرح «مناسب سازی شهر برای کودکان» در تبریز

نبود اطلاعات و عدم پیش بینی های لازم باعث شده در یک دهه گذشته شاهد از بین رفتن بسیاری از اراضی و تبدیل آنها به بافت مسکونی و تجاری باشیم

اصفهان بهشت دوچرخه‌ها شود!

عضو کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با تلاش و همکاری اصفهان مدیریت شهری، مردم و بخش خصوصی، اصفهان می‌تواند به بهشت دوچرخه‌ها تبدیل شود.

آخرین اخبار

دولت با اعطای یارانه و زمین پاسخگوی تقاضا باشد !

قانون در مورد بناهای مخروبه رها شده چه می‌گوید؟

آخرین وضعیت باغات بلاتکلیف پایتخت/سرانجام استعلام شهرداری ازشورا

چرا رونق مسکن با گرانی همراه است؟

مذاکره شهرداری با نیروی انتظامی؛ گود برج میلاد بلاتکلیف رها شد

برنامه های شهرداری برای نقره داغ کردن مردم در سال 98!

در صنعت ساختمان وابستگی به خارج وجود ندارد/ دلیل عقب ماندگی کشور در حوزه ساختمان نبود نظام حرفه‌ای است !

درخواست معاون شهردار برای افزایش عوارض ساختمانی تا 10 درصد قیمت آپارتمان !

معرفی آثار معماری کشور سوئد ...

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی؛ عالی قاپوی اردبیل!

فرشید موسوی اولین مرکز اسماعیلی در آمریکا را طراحی کرد!

فراخوان جشنواره معماری به مناسبت روز بوشهر

سفری به خانه‌های تاریخی اصفهان ...

مشارکت مردم را دست کم نگیریم !

نگینی فیروزه‌ای در دل مزارع چای/ بقعه‌ای با گنبد پلکانی !

تلفیق هنر و معماری در نخستین بوتیک هتل تهران!

سرانجام پرونده ایمن‌سازی دانشگاه علوم تحقیقات/ ساخت دانشگاه با توافق بوده نه مصوبه

قانون درباره احداث شبکه تاسیسات شهری چه می‌گوید؟

واگذاری 32 هکتار از اراضی پردیسان به ساکنان سکونت‌گاه‌های غیر رسمی

لایحه جدید برج باغات به خانه باغ تبدیل می‌شود !

یادبودهای 26 بهمن ماه ...

هدف از برنامه بازآفرینی شهری بهبود کیفیت زندگی است/ قم باید با المان‌های معماری اسلامی-ایرانی نگین شهرسازی کشور شود

وضعیت صدور پروانه ساختمان بحرانی است/ افزایش میزان فساد و رانت !

یادبودهای 25 بهمن ماه ...

اجرای بی کیفیت و نازل کفسازی در پیاده رو ها /اختلاف سطح در پیاده رو برای افراد توان یاب به معنای بن بست است !

خانه عباسیان، شاهکار معماری ایران !

بازخوانی معماری تهران در طول چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی / لزوم انتقال تجریبات چهار دهه گذشته معماری کشور به نسل‌های فعلی و آینده

معماری ایرانی- اسلامی در مدرسه سازی به کارگرفته می شود

بام سبز در راستای ارتقای کیفیت محیط زیست و توسعه پایدار شهری

شاهکار معماری غرب کشور ...