آخرین مطالب

برنامه ریزی مسکن

دولت با اعطای یارانه و زمین پاسخگوی تقاضا باشد !

مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی با اشاره به رکود در بازار مسکن گفت: دولت برای رونق بخشیدن به مسکن می‌تواند از طریق یارانه، سیاست‌گذاری، تامین زمین و سایر ابزارهایی که در اختیار دارد در جهت توانمندسازی این دسته از تقاضا اقدام کند.

چرا رونق مسکن با گرانی همراه است؟

آنچه در مبحث مسکن قابل‌طرح است این است که موضوع گرانی و رکود امروزه به صورت توأمان بروز کرده‌اند.

بی‌توجهی وزارت راه به سامانه ملی املاک و اسکان !

در حالی از سامانه ملی املاک و اسکان به‌عنوان یکی از پیش نیازهای اساسی اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی بر سرمایه مسکن یاد می‌شود که زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی در راه‌اندازی این سامانه تعلل می‌کنند.

راه اندازی سامانه املاک به مبارزه با پولشویی کمک می کند!

پس از گذشت بیش از ۳ سال از تصویب قانون مجلس، هنوز از راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی خبری نیست. این سامانه راهبردی زمینه را برای شفافیت و برنامه‌ریزی بلندمدت در بخش مسکن فراهم کرده و دریافت مالیات از خانه‌های خالی را ممکن می‌سازد؛ همچنین با ایجاد شفافیت در معاملات، پولشویی در جریان انتقال املاک را کنترل می‌کند.

عامل تعادل‌بخش در قیمت مسکن !

یکی از راه‌حل‌های مشکل مسکن، تشکیل شرکت‌های تعاونی است. این شرکت‌ها از نظر تشکیلاتی به دو صورت دایم و موقتی هستند.

سیاست های وزارت راه سبب رونق بازار مسکن خواهد شد

با توجه به برنامه های جدید وزیر راه و شهرسازی برای بهبود وضعیت بازار مطرح کرده است می توان گفت که تا چند وقت آینده شاهد رونق خوبی در بازار مسکن خواهیم بود.

سالی ۹۰۰ هزار خانه نیاز داریم ...

رئیس سازمان نظام مهندسی ایران با بیان اینکه سالانه نیازمند ساخت ۹۰۰ هزار خانه هستیم، گفت: رونق صنعت ساختمان و جذب سرمایه‌ها در این صنعت، ضمن تأمین این نیاز، زمینه اشتغال شمار زیادی از مهندسان را فراهم می‌کند.

طرح جدید عرضه مسکن !

محمد اسلامی پس از استقرار در کرسی وزارت راه و شهرسازی، از طرح جدیدی برای عرضه مسکن طی دو سال آتی رونمایی کرد.

وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای بخش مسکن دارد ؟!

با آمدن وزیر راه و شهرسازی، تغییرات در ساختار این وزارت‌خانه هم آغاز شده است. از چند روز پیش شاهد تغییر در برخی از معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی هستیم. اما آیا این تغییرات می‌توانند التهاب بخش مسکن را آرام کنند یا خیر؟

فن مقابله با تنگنای مالی متقاضیان مسکن !

طبق آنالیزهای صورت گرفته، در پایتخت و کلان‌شهرها جمعیت از دهک ۸ به پایین نمی‌توانند خانه مناسبی برای خود خریداری کنند، اگرچه در برخی شهرهای کوچک‌تر این فاصله به دهک‌های ۵ به پایین می‌رسد.

گام جدید برای خانه ارزان!

طبق گفته رییس کمیسیون عمران مجلس ظاهرا وزیر جدید راه و شهرسازی نیز به مانند سایر وزرای راه و شهرسازی طرحی جدید را در دست بررسی و اجرا دارد که قرار است آرزوی خانه‌دار شدن خانه به دوش‌ها را محقق کند، آن هم با نام «خانه ارزان».

کی و کجا می‌تواند خانه بخرد!؟

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی در ۲ سال پیش رو است که بر اساس این طرح از این تعداد مسکن ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد دیگر در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر و توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود سیاست گذاران معتقدند این تغییر رویکرد نقش زیادی در ایجاد اشتغال، افزایش امید مردم و ثبات و آرامش در بازار خواهد داشت.بر اساس این برنامه تا پایان سال ۹۹ باید احداث ۴۰۰ هزار واحد باید به پایان برسد.

وزارت راه توپ کم‌کاری‌ خود را به زمین ما نیندازد !

در حالی چندی پیش وزیر راه و شهرسازی به طور تلویحی مشاوران املاک را عامل گرانی اجاره‌بهای مسکن معرفی کرده بود که نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت:‌وزارت راه و شهرسازی متولی بخش مسکن کشور است و نباید توپ کم‌کاری‌های خود را به زمین اتحادیه بیندازد.

زمین رایگان در اختیار سازندگان مسکن قرار می‌دهیم!

مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت مسکن یعنی زمین رایگان و پروانه ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم و این مدل مشارکتی کاملا قابل اجراست که برخی انبوه‌سازان هم از آن استقبال کرده‌اند.

بازسازی بافت فرسوده ۲۰سال زمان می‌خواهد/ بی‌توجهی به نیاز جامعه در ساخت مسکن !

تولید ۹۰۰هزار واحد مسکونی یکی از اهدافی است که دولت از سال ۹۳ آن را دنبال می‌کند. اما به دلیل عمیق‌ترشدن رکود مسکن طی سال‌های اخیر این مهم تحقق نیافته و وزارت راه و شهرسازی نه‌تنها نتوانسته زیرساخت‌های تولید این تعداد واحد را در سال فراهم آورد، بلکه در ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها نیز شکست خورده است.

شتاب رشد قیمت مسکن کم شد!

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت از شتاب رشد قیمت مسکن کاست، گفت: طرح افزایش سالانه حداکثر ۱۰ درصدی اجاره‌بها تصویب خود را در کمیسیون اقتصادی دولت گذرانده و اکنون پشت در هیئت دولت است.

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن تا ۱۴۰۰ محقق می‌شود؟/ شرط و شروط انبوه‌سازان برای حضور در طرح مسکنی وزیر جدید

اخیراً محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که وزارت راه و شهرسازی به دنبال احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور تا سال ۱۴۰۰ برای جامعه اقشار کم‌درآمد با کمک انبوه‌سازان و توسعه‌گران است.

کارشکنی بانک‌ها در بازار مسکن/ نگرانی از افزایش شدید اجاره‌بها در سال ۹۸ !

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی باید یک برنامه جدید برای بازار مسکن در سال آینده داشته باشد، گفت:‌ باید کارشکنی و مشکلاتی که بانک‌ها برای مردم و دولت به وجود آورده‌اند، برطرف شود.

وزارت راه و شهرسازی برای خانه‌دار شدن مردم چه می‌کند؟

به گفته یک کارشناس بازار مسکن، ساختمان، بومی‌ترین صنعت ایران است و با توجه به کاسته شدن رونق بخش‌های مختلف که شاید از آثار تحریم‌هاست، یکی از گزینه‌های دولت می‌تواند هدایت منابع به سمت بخش ساختمان باشد؛ کاری که به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی برای آن برنامه جدی دارد.

وام ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد !

علاوه بر وام۴۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد، به سازندگان ۷۰ میلیون تومان دیگر وام بدون سپرده گذاری با سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود.

بازار مسکن متاثر از تحولات بازار ارز است / احداث شهرک های گردشگری، جلوی ساخت و ساز غیرمجاز را می گیرد

بازار مسکن تابعی از شرایط اقتصادی است و متاثر از تحولاتی است که در بازار ارز رخ داد و الزاما به خود بازار مسکن مربوط نمی‌شود. / مصوبه هیات ‌وزیران برای احداث شهرک‌ های گردشگری در استان های شمالی می تواند جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرد.

پیشنهاد مجلس برای بالا رفتن قدرت خرید زوج‌های جوان فاقد مسکن

نمایندگان مجلس با حضور در بانک مسکن و در حضور وزیر راه و شهرسازی تقویت قدرت خرید زوج‌های جوان فاقد مسکن و کنترل سوداگری و سفته­ بازی در بازار ملک را پیشنهاد کردند و بحث و بررسی گذاشتند.

شورای عالی مسکن برگزار می شود

وزیر راه و شهرسازی در پایان جلسه هیات دولت، مهمان نشست ویژه بانک مسکن شد و از تجهیز همه ظرفیت دولت برای رونق بخش مسکن و تسهیل مسیر خانه دار شدن اقشار ضعیف و خانه اولی ها خبر داد.

عبور از بحران مسکن با زندگی اشتراکی!

بحران مسکن در ایران را کسی نمی‌تواند انکار کند، ولی نباید به خطا پنداشت که این بحران منحصر به ایران است. امروز در همه‌ی محافل بین‌المللی معماری، صحبت از Housing crisis که می‌شود، قبل از تهران اسم لس‌آنجلس و پاریس و دیگر پایتخت‌های غربی به میان می‌آید! در بحث مسکن، ما نه با یک بحران ملی که با بحرانی جهانی روبرو هستیم. براستی این بحران از کجا شروع شد و از آن مهم‌تر: با آن چه باید کرد؟!

آخرین اخبار

دولت با اعطای یارانه و زمین پاسخگوی تقاضا باشد !

قانون در مورد بناهای مخروبه رها شده چه می‌گوید؟

آخرین وضعیت باغات بلاتکلیف پایتخت/سرانجام استعلام شهرداری ازشورا

چرا رونق مسکن با گرانی همراه است؟

مذاکره شهرداری با نیروی انتظامی؛ گود برج میلاد بلاتکلیف رها شد

برنامه های شهرداری برای نقره داغ کردن مردم در سال 98!

در صنعت ساختمان وابستگی به خارج وجود ندارد/ دلیل عقب ماندگی کشور در حوزه ساختمان نبود نظام حرفه‌ای است !

درخواست معاون شهردار برای افزایش عوارض ساختمانی تا 10 درصد قیمت آپارتمان !

معرفی آثار معماری کشور سوئد ...

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی؛ عالی قاپوی اردبیل!

فرشید موسوی اولین مرکز اسماعیلی در آمریکا را طراحی کرد!

فراخوان جشنواره معماری به مناسبت روز بوشهر

سفری به خانه‌های تاریخی اصفهان ...

مشارکت مردم را دست کم نگیریم !

نگینی فیروزه‌ای در دل مزارع چای/ بقعه‌ای با گنبد پلکانی !

تلفیق هنر و معماری در نخستین بوتیک هتل تهران!

سرانجام پرونده ایمن‌سازی دانشگاه علوم تحقیقات/ ساخت دانشگاه با توافق بوده نه مصوبه

قانون درباره احداث شبکه تاسیسات شهری چه می‌گوید؟

واگذاری 32 هکتار از اراضی پردیسان به ساکنان سکونت‌گاه‌های غیر رسمی

لایحه جدید برج باغات به خانه باغ تبدیل می‌شود !

یادبودهای 26 بهمن ماه ...

هدف از برنامه بازآفرینی شهری بهبود کیفیت زندگی است/ قم باید با المان‌های معماری اسلامی-ایرانی نگین شهرسازی کشور شود

وضعیت صدور پروانه ساختمان بحرانی است/ افزایش میزان فساد و رانت !

یادبودهای 25 بهمن ماه ...

اجرای بی کیفیت و نازل کفسازی در پیاده رو ها /اختلاف سطح در پیاده رو برای افراد توان یاب به معنای بن بست است !

خانه عباسیان، شاهکار معماری ایران !

بازخوانی معماری تهران در طول چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی / لزوم انتقال تجریبات چهار دهه گذشته معماری کشور به نسل‌های فعلی و آینده

معماری ایرانی- اسلامی در مدرسه سازی به کارگرفته می شود

بام سبز در راستای ارتقای کیفیت محیط زیست و توسعه پایدار شهری

شاهکار معماری غرب کشور ...