آخرین مطالب

صنعت ساختمان

برنامه های شهرداری برای نقره داغ کردن مردم در سال ۹۸!

شهرداری قصد دارد سال آینده عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک را افزایش دهد. از سویی عضو شورای شهر تهران معتقد است مردم باید هزینه های حضور خود در تهران را پرداخت کند؛ اما کار به اینجا ختم نشد و معاون شهرسازی شهردار معتقد است که عوارض نوسازی هم باید افزایش یابد چرا که قیمت ملک بالا رفته است!

زمان صدور پروانه ساختمان افزایش یافته است!

برغم اینکه شورای شهر تهران درسال های گذشته مصوبات خوبی از جمله ایجاد دفاتر خدمات الکترونیکی شهر و ابلاغ طرح تفصیلی را داشته اما وضعیت صدور پروانه ساختمانی نه تنها وضعیتی مطلوبی پیدا نکرد بلکه نسبت به گذشته نامطلوب تر شده است.!

واکنش‎های منفی به پیشنهاد رتبه‎بندی شرکت‎های مجری نما/ اجرای معماری تنها در ۳درصد ساختمان‌های تهران!

سومین پنل تخصصی با عنوان «معماری خوب، نمای باکیفیت» در همایش «نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» برگزار شد. محورهای این پنل شامل رنگ در نما؛ آسیب شناسی نمای ساختمان از منظر معماری؛ هویت نما؛ و همچنین نما و ارتقای کیفیت محیط و منظر شهری بود.

واکنش‎های منفی به پیشنهاد رتبه‎بندی شرکت‎های مجری نما/ اجرای معماری تنها در ۳درصد ساختمان‌های تهران!

سومین پنل تخصصی با عنوان «معماری خوب، نمای باکیفیت» در همایش «نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» برگزار شد. محورهای این پنل شامل رنگ در نما؛ آسیب شناسی نمای ساختمان از منظر معماری؛ هویت نما؛ و همچنین نما و ارتقای کیفیت محیط و منظر شهری بود.

تخلفات ساختمانی در یزد ۴۰ درصد کاهش یافت !

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد به اقدامات شهرداری در زمینه جلوگیری از ساخت و ساز غیرقانونی در یزد اشاره کرد و گفت: تخلفات ساختمانی در یزد ۴۰ درصد کاهش یافت.

تخلفات ساختمانی در یزد ۴۰ درصد کاهش یافت !

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد به اقدامات شهرداری در زمینه جلوگیری از ساخت و ساز غیرقانونی در یزد اشاره کرد و گفت: تخلفات ساختمانی در یزد ۴۰ درصد کاهش یافت.

بازگشت زیبایی به نماهای پایتخت/ داشتن شهر زیبا حق مردم است!

وجو نماهای یکسان که برگرفته از سبک معماری رومی در پایتخت است، سال هاست که این کلانشهر را با توجه به رشد سریع توسعه ناموزونی که به خود گرفته به یک جنگل با نماهای یک شکل و خسته کننده تبدیل کرده است. شهری با ساختمان های بلند و یک شکل بدون بهره گیری ازمعماری ایرانی و اسلامی در آن در کنا سایر معضلاتی که مانند دُمل چرکین در خود پرورش می دهد، به شهری خسته کننده تبدیل کرده است.

کارگاه «روش‌‏های کارآمد بهره‌‏گیری از روشنایی طبیعی در نماها»برگزار شد

کارگاه « روش‏های کارآمد بهره‏گیری حداکثر از روشنایی طبیعی در نماهای متداول » با ارایه مهدیه آبروش از مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در دومین روز از همایش «نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی» برگزارشد.

دستورالعمل نما و منظر شهری قزوین ابلاغ شد

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین دستورالعمل مصوب نما و منظر شهری را برای اجرا به شهرداری قزوین و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ابلاغ کرد.

مغایرت اجرای نما با طرح مصوب مناطق از تعارض امروز کمیته‌های نماست!

تقریباً چهار سال از تشکیل رسمی کمیته‌های نمای مناطق می‌گذرد و جلسات هم‌اندیشی متعددی در این زمینه برگزارشده است اما تعارضاتی در اجرای آن وجود داشته که از گذشته بدون راه‌حل باقی‌مانده است.

تاثیر خرید مصالح با کارت‌های اعتباری در رونق مسکن/ انبوه‌سازان: کارت‌های اعتباری مصالح باج دولت به پیمانکاران!

شورای هماهنگی مسکن اخیراً طرح خرید اعتباری تجهیزات و مصالح ساختمانی توسط سازندگان مسکن را به تصویب رساند، به گفته مقام اول وزارت راه و شهرسازی مدل عملیاتی این طرح ظرف چند روز آینده تهیه و اجرای آن به‌زودی آغاز خواهد شد

ضرورت ایجاد جشنواره دائمی نمای برتر در شهر تهران

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از شهرداری تهران خواست تا در فرایند فرهنگ سازی و معرفی الگوهای برتر نما و طراحان نماهای برتر اقدامات لازم را انجام دهد.

ریشه‌های مزمن شهرفروشی و تخلفات ساختمانی/ ناهمخوانی قانون شهرداری‎ها با نظام ساخت‎وساز و شهرسازی!

در سال های اخیر گسترش شهرفروشی در کشور، معضلات متعددی را برای شهرها و شهروندان ایجاد کرده است و امروزه موضوعی که تمامی کارشناسان بر آن تاکید می کنند، پیش بینی درآمدهای پایدار برای شهرداری ها است تا از این طریق اتکای شهرداری ها به تراکم فروشی و شهرفروشی کاهش یابد.

طبقات ساختمان پلاسکو از ۱۵ طبقه فراتر نمی‌رود!

دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام بررسی طرح ساختمان پلاسکو و موافقت اعضا با ساخت ۱۵ طبقه روی تراز صفر – صفر و ۵ طبقه زیر تراز و همچنین بررسی طرح منطقه ۲۲ تهران گفت:‌ طرح منطقه ۲۲ با رعایت سقف پیش‌بینی شده در طرح جامع و بررسی حقوق مکتسبه انجام می شود.

این خانه ها انرژی مثبت دارند/ سرپناهی از جنس خورشید !

با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

انبوه‌سازان از جزئیات کارت اعتباری مصالح ساختمانی بی‌خبرند!

دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان مسکن کشور با اشاره به اینکه کانون انبوه‌سازان اطلاعی از جزئیات کارت اعتباری مصالح ساختمانی که از سوی وزیر راه و شهرسازی اعلام شده، ندارند، گفت: تسهیلات مسکن بافت‌ فرسوده فقط هزینه ۱۵ مترمربع را پوشش می‌دهد.

بازار دوم برای مصالح ساختمانی !

مقدمات راه‌اندازی «بازار دوم مصالح ساختمانی» فراهم شد. روز گذشته طرح تامین مالی زنجیره ساخت‌وساز در چهارمین جلسه شورای هماهنگی مسکن مورد موافقت وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت. براساس این طرح که تا پایان هفته جاری نهایی می‌شود، یک بانک عامل در جریان خرید و فروش مصالح ساختمانی بین تولیدکننده مصالح و سازنده مسکن، ورود پیدا می‌کند و با تضمین تعهدات طرفین نسبت به هم، امکان معامله غیرنقد،‌ پیش‌فروش یا خرید اعتباری مصالح ساختمانی را به‌وجود می‌آورد. بازار دوم مصالح ساختمانی ۹ قابلیت دارد.

استاندارد ملی بتن درحال بازنگری است ...

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این‌که ادعاهای مرکز تحقیقات بتن (متب) بی‌اساس است از در دست انجام بودن بازنگری دوم استاندارد ملی بتن آماده با هدف ارتقای کیفیت ساخت و سازها در کشور خبر داد.

ساختمان‌سازی‌ غیراصولی "دالان‌های هوایی شهر" را می‌بندد/ در دل کوه ساختمان‌سازی نکنیم!

رییس کمیسیون انرژی، محیط زیست و استاندارد مصالح ساختمانی سازمان نظام مهندسی کشور گفت: در نظر نگرفتن اقلیم و شرایط محیطی در فرآیند شهرسازی و همچنین ساختمان‌سازی‌های غیراصولی دلیل بسته شدن دالان‌های هوایی شهر است.

با قلدری دانشگاه علوم تحقیقات را گرفتند و ساختند! / گسل "شمال تهران" زیر پای واحد علوم و تحقیقات!

هر چند ساخت واحد علوم و تحقیقات قبل از ابلاغ قانون منع ساخت و ساز در حریم گسل‌ها بر روی گسل مهم کلانشهر تهران ساخته شده است، ولی مسوولان آن باید تمهیدات لازم برای کاهش ریسک ناشی از مخاطرات طبیعی یا انسان‌ساز را اتخاذ کنند.

"مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ارتقای کیفیت بتن کارشکنی می‌کند" !

رئیس مرکز تحقیقات بتن با اشاره به کارشکنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در روند ارتقای کیفیت بتن مناطق زلزله زده، گفت:سازمان ملی استاندارد با درخواست تولیدکنندگان به دنبال حذف برخی سخت‌گیری ها برای ارتقای کیفیت بتن است.

بلبشوی ساخت و ساز شهری در قطب اقتصاد کشور/ عنوان کثیف ترین شهر کشور به بندرعباس رسید!

نقض حقوق شهروندی دربندرعباس از سوی انبوه سازان و ناظران امر ساخت و ساز موجب ایجاد بلبشوی شهری و نابسامانی در شهرسازی شده و دهها شهرک نوساز فارغ از اصول اولیه شهرسازی سربرآورده است.

پوسته جدید نظام ساخت‌و‌ساز !

نظام ساخت‌و‌ساز شهری با سه ضلع اصلی وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان با تغییر مدیران پوسته جدیدی به خود گرفته است.

نگرانی از به‌کارگیری فولاد غیراستاندارد در ساختمان ها / احتمال وقوع زلزله بالای ۶ ریشتر در کرمانشاه !

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از احتمال وقوع زلزله با قدرت بالای ۶ ریشتری در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: به دلیل افزایش قیمت ها نگرانی از استفاده فولاد و میلگرد غیراستاندارد در ساخت و سالهاست.

تالیف کتب آموزشی برای راهنمایی مهندسان و فعالان حوزه ساختمان

به زودی سه جلد کتاب در حوزه ایمنی و مسائل مرتبط با ایمنی با همکاری دبیرخانه اچ‌اس‌تی این کار انجام شده و منتشر خواهد شد و به عنوان منبع رسمی آموزش مهندسان در موضوع HSE مورد استفاده می گیرد و امیدواریم که انجمن سازه و فولاد ایران هم در این زمینه در کنار ما باشد و به ما کمک کند.

سومین جشنواره ساختمان های برتر استان قزوین برگزار می شود / جشنواره ساختمان های برتر فرصت بسیار خوبی برای فرهنگ سازی و توجه به الگوهای درست شهرسازی و معماری است.

دو هدف اساسی و مهم از برگزاری جشنواره ساختمان های برتر، الگو سازی و معرفی ایده های خوب و همچنین ایجاد نظام تشویق برای مردم شهر و مهندسان می‌باشد.

ارجاع صدها پرونده تخلف از ضوابط معماری و شهرسازی به دادگاه/ثبت ۳۰۰ پس لرزه شدید با بزرگای ۶ ریشتر در استان کرمانشاه از زلزله سال گذشته تاکنون !

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: بی توجهی به ضوابط معماری و شهرسازی و مغایرت نحوه ساخت وساز برخی سازه های بزرگ تجاری و مسکونی با آئین نامه های اجرایی در کلانشهرها موجب شده است تا وزارت راه و شهرسازی پرونده صدها تخلف صورت گرفته در این زمینه را به دستگاه قضایی ارجاع دهد.

آخرین اخبار

دولت با اعطای یارانه و زمین پاسخگوی تقاضا باشد !

قانون در مورد بناهای مخروبه رها شده چه می‌گوید؟

آخرین وضعیت باغات بلاتکلیف پایتخت/سرانجام استعلام شهرداری ازشورا

چرا رونق مسکن با گرانی همراه است؟

مذاکره شهرداری با نیروی انتظامی؛ گود برج میلاد بلاتکلیف رها شد

برنامه های شهرداری برای نقره داغ کردن مردم در سال 98!

در صنعت ساختمان وابستگی به خارج وجود ندارد/ دلیل عقب ماندگی کشور در حوزه ساختمان نبود نظام حرفه‌ای است !

درخواست معاون شهردار برای افزایش عوارض ساختمانی تا 10 درصد قیمت آپارتمان !

معرفی آثار معماری کشور سوئد ...

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی؛ عالی قاپوی اردبیل!

فرشید موسوی اولین مرکز اسماعیلی در آمریکا را طراحی کرد!

فراخوان جشنواره معماری به مناسبت روز بوشهر

سفری به خانه‌های تاریخی اصفهان ...

مشارکت مردم را دست کم نگیریم !

نگینی فیروزه‌ای در دل مزارع چای/ بقعه‌ای با گنبد پلکانی !

تلفیق هنر و معماری در نخستین بوتیک هتل تهران!

سرانجام پرونده ایمن‌سازی دانشگاه علوم تحقیقات/ ساخت دانشگاه با توافق بوده نه مصوبه

قانون درباره احداث شبکه تاسیسات شهری چه می‌گوید؟

واگذاری 32 هکتار از اراضی پردیسان به ساکنان سکونت‌گاه‌های غیر رسمی

لایحه جدید برج باغات به خانه باغ تبدیل می‌شود !

یادبودهای 26 بهمن ماه ...

هدف از برنامه بازآفرینی شهری بهبود کیفیت زندگی است/ قم باید با المان‌های معماری اسلامی-ایرانی نگین شهرسازی کشور شود

وضعیت صدور پروانه ساختمان بحرانی است/ افزایش میزان فساد و رانت !

یادبودهای 25 بهمن ماه ...

اجرای بی کیفیت و نازل کفسازی در پیاده رو ها /اختلاف سطح در پیاده رو برای افراد توان یاب به معنای بن بست است !

خانه عباسیان، شاهکار معماری ایران !

بازخوانی معماری تهران در طول چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی / لزوم انتقال تجریبات چهار دهه گذشته معماری کشور به نسل‌های فعلی و آینده

معماری ایرانی- اسلامی در مدرسه سازی به کارگرفته می شود

بام سبز در راستای ارتقای کیفیت محیط زیست و توسعه پایدار شهری

شاهکار معماری غرب کشور ...